Etički kodeks kao sredstvo cenzure u školama

12.02.2020

Piše: Ana Dasović, 24 sata, 11.02.2020.

Nastavnici u srednjoj školi u Koprivničko-križevačkoj županiji tvrde: Kodeksom nas žele cenzurirati!

Ravnateljica nam je najavila kako će uvesti novi etički kodeks. Kako smo saznali, žele nam zabraniti da na društvenim mrežama komentirarati bilo što vezano uz školu, kažu za 24sata nastavnici jedne srednje škole u Koprivničko-križevačkoj županiji. Prema dokumentu koji su nam dostavili, djelatnici škole morat će se suzdržavati od komentiranja poslovnih odluka, rezultata rada ili planova škole.

 

et 3

Prilikom komentiranja morat će se koristiti pravim imenom prezimenom. Poslovni partneri’ za koje nam sugeriraju da ih ne komentiramo, prema Zakonu o obrazovanju, su oni koji se bave obrazovanjem na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini, što će reći: politika. Moramo smjeti komentirati politiku, MZO i reformu, županijsku i gradsku vlast, primjerice, to da smo kao županija medu zadnjima na državnoj maturi u RH. Naravno, slažemo se s tim da na internetu vrijede pravila uljudnog ponašanja, ali ovo sugerira zabranu kaže naša sugovornica. Budući da novi Akcijski plan prevencije nasilja u školama propisuje i jedinstveni kodeks ponašanja za sve djelatnike u školama, učenike i roditelje, pitali smo ravnateljicu škole (Podaci poznati redakciji) donosi li se zbog toga etički kodeks.

U našoj školi je trenutno važeći Etički kodeks iz 2008. te smo u procesu donošenja novog dokumenta, koji je osmišljen prije iniciranja Akcijskog plana. Kao škola prepoznali smo potrebu Kodeksom obuhvatiti i društvene mreže kao jedan od mogućih izvora nasilja medu djecom, pa smatramo da je poželjan smjer prevenirati bilo kakvo potencijalno omalovažavanje, ismijavanje, prozivanje, vrijeđanje, osuđivanje te je potrebno isticati moralne vrijednosti, što je i primarna uloga nastavnika u odgojnom smislu. Etički kodeks nikako ne ograničava slobodu govora nego propisuje oblike pozitivne komunikacije i ponašanja svih dionika naše škole, a posebice nastavnika, koji su uzor učenicima – istaknula je ravnateljica.
Mislim da su u konkretnom slučaju nastavnici u pravu i da nema pravne osnove za navedene odredbe Etičkog kodeksa koje se odnose na obvezu suzdržavanja od komentiranja poslovnih odluka Škole i poslovnih partnera Škole.

Svrha je Etičkog kodeksa poticanje moralno opravdanog ponašanja, poštivanja načela jednakosti, medusobnog uvažavanja, zabrane diskriminacije i dr., a ne nametanje načina komunikacije javnim djelatnicima i to putem zabrana odnosno suzdržavanja prokomentirala je naš upit Milka Rodić, pravnica sindikata Preporod.