08.02.2022.
Izvještaj s 8. sastanka pregovaračkih odbora
Doslovce oko ničega dvije se strane nisu uspjele dogovoriti na 8. sastanku pregovaračkih odbora. Već se iz najave ministra Josipa Aladrovića, iz koje smo doznali da će ministar Zdravko Marić morati brzo otići na sastanak u Vladi, moglo zaključiti da se stvari neće razvijati u dobrom smjeru. Vladinu je stranu u pregovorima predvodio ministar Aladrović, a sindikalnu Anica Prašnjak, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara-medicinskih tehničara.
Ministar Marić je na početku sastanka, koji je prema dogovoru s prethodnog sastanka trebao započeti očitovanjem Vlade o materijalnim zahtjevima sindikata i osnovici za izračun plaće u 2022. godini, svoje izlaganje započeo iznošenjem niza konkretnih poteza koji stoje pred Vladom, a kojima bi se trebao ublažiti rast cijena. Posebno su apostrofirani paket mjera, zbog porasta cijena energenata, za zaštitu najugroženijih skupina građana i pomoć poduzetnicima koji su se našli u problemu zbog povećanih cijena plina. Ministar Marić se ipak suglasio, naglašavajući da zbog loših iskustava ima stanovite rezerve, s donošenjem Sporazuma o plaći kojim bi se dugoročno uredilo pitanje plaća u javnim službama. Ministar Marić smatra da izradi Sporazuma treba pristupiti odgovorno, da se isti ne može napraviti u kratkom vremenskom roku i da pažljivo treba pristupiti odabiru onih koji će s obje strane na Sporazumu raditi kao i na odabiru nepristranog vanjskog člana.
Vilim Ribić, pregovarač u ime Nezavisnog sindikata znanosti i visokog školstva, osvrćući se na dio Marićevog izlaganja koji se odnosio na Sporazum, naglasio je kako se Sporazum nikako ne smije vezati uz pregovore o povećanju osnovice u ovoj godini. Novac koji je neophodan za udovoljavanje sindikalnim zahtjevima, prema Ribiću, moguće je namaknuti povećanjem poreza na imovinu najbogatijih.
U nastavku sastanka pregovarači su se usredotočili na činjenicu skorog isteka produžene primjene Temeljnog kolektivnog ugovora. Ministar Aladrović je izvijestio sindikaliste da će Vlada, kao što je to već uradila u državnim službama, donijeti odluku o primjeni svih prava iz Ugovora. Tako će se, prema Aladroviću, pregovori o TKU-u moći odvijati „u komfornijoj zoni“. Bez obzira što Vlada u javnim službama nije, kao u državnim, izravni poslodavac, ona može, prema mišljenju Inge Žic, načelnice u Ministarstvu rada, donijeti ovakvu odluku.
Ostatak sastanka protekao je u žustrom, a povremeno i u polemičnom tonu. Uglavnom su se razmjenjivala stajališta u pogledu Vladinog izbjegavanja očitovanja o porastu osnovice za izračun plaće. Nezadovoljstvo Vladinim ponašanjem prva je iskazala Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja, ustvrdivši da „sindikati ni nakon 8 sastanaka ne znaju što će biti s osnovicom plaće u ovoj godini“. Pregovore treba ubrzati jer članstvo TKU neće prihvatiti bez rasta plaće – zaključila je Šprem.
Dvije su tvrdnje iz izlaganja ministra Aladrovića isprovocirale nezadovoljstvo više izlagača na sindikalnoj strani. Prvo jer Aladrović ustanovio da „članstvo razumije kompleksnost situacije u kojoj se nalazi Vlada“ a potom i da pregovori imaju smisla „jer su se sindikalni zahtjevi smanjili u odnosu na početak“.
I Aladrović, a nakon njega i Marić, zatražili su razumijevanje sindikata jer Vladi još treba „malo vremena“ kako bi konkretno mogla odgovoriti na sindikalne zahtjeve. Iako je pokazao izvjesno razumijevanje za poziciju u kojoj se nalazi Vlada, Ribić je upozorio da se on slaže i s povećanjem mirovina, i s pomoći poduzetnicima, i s kupovinom aviona („Hvalevrijedno je što ste kupili avione“), ali da sindikati, zbog nezadovoljstva članstva, nemaju puno vremena.
U svom se izlaganju Jadranka Dimić, predsjednica Sindikata zaposlenih u socijalnoj skrbi, „odmaknula“ od rasprave o osnovici plaće te istaknula kako se njezin, ali i još neki sindikati, ne slažu s izradom bilo kakvog Sporazuma o plaći te da dugoročno osmišljavanje porasta plaća treba „ostaviti za neka druga vremena“.
U još jednom od svojih javljanja Ribić je situaciju u kojoj su se našli pregovori nazvao „pat pozicijom“. On smatra da se treba u pregovorima usredotočiti na pitanja koja nisu sporna, a Vladi do kraja mjeseca dati vremena da definira svoj stav o zahtjevima sindikata. Još jednom je Ribić ponovio svoj prijedlog o oporezivanju bogatih kao rješenju.
Osvrćući se na posljednje Aladrovićevo izlaganje, Sanja Šprem naglasila je da sindikati nisu smanjili svoja očekivanja s početka pregovora, da je ponašanje Vlade „sramotno“ i da ona „neće ništa potpisati ako nema rasta osnovice“.
Predstavnik Preporoda Željko Stipić predložio je da se pregovori trenutačno obustave, da se sindikati na sastanku koji je zakazan za 11. veljače“ dogovore što i kako dalje“. I današnji je sastanak, rekao je Stipić, pokazao da Vlada nastavlja s kupovinom vremena koja njoj odgovara jer „dok pregovori traju Vlada nema nikakvih novih financijskih obveza, a za koje ionako nije osigurala novac u proračunu, prema radnicima u javnom sektoru“.
Aladrović je odbacio Stipićevu tvrdnju istaknuvši da se ne radi o nikakvoj kupovini vremena. Vladinoj je strani potrebno 20-ak dana kako bi definirali „svoj fiskalni kapacitet“, ali će se oni potruditi da već na sljedećem sastanku „budu konkretniji“.
U svom se posljednjem javljanju ministar Marić osvrnuo na kvalifikaciju Sanje Šprem o sramotnom ponašanju Vlade. Marić je rekao da takve kvalifikacije ne stoje te da se vjerojatno izriču zbog želje za dopadanjem vlastitom članstvu. „Mene moje članstvo voli, ja ne pišem izvještaje s pregovora kao neki drugi i imam pravo reći kaj mislim“ – odgovorila je Šprem ministru.
9. bi se krug pregovora trebao održati 15. veljače, a njemu će prethoditi sastanak sindikata zakazan za 11. veljače.