26.11.2024., HRT, NOVA TV
Čelnici Školskog sindikata Preporod Željko Stipić i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin predali su utorak u Vladi 40.000 potpisa zaposlenih u javnim službama koji su se izjasnili da koeficijenti za obračun plaća nisu pravedni i traže korekciju.
Stipić je, na konferenciji za novinare rekao da bi se danas trebao održati prvi sastanak Vijeća za korekciju koeficijenata (praćenja sustava plaća u državnoj i javnim službama) od kojeg on puno očekuje. dodao je kako se sve još može “riješiti mirnim putem”, ustvrdivši da je strpljenje “pri kraju”.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Stipić podsjetio je kako je prošlo osam mjeseci otkad su plače u obrazovanju uređene novim koeficijentima te naveo primjer da je plaća učitelja za rujan, po tim koeficijentima, iznosila 1450 eura, što je stotinjak eura više od prosječne plače u državi, ali, dodao je, učiteljske plaće bile su 50 eura manje od prosječne zagrebačke plače u tom mjesecu.
‘Nije riješen problem potplaćenosti zaposlenih u školama’
Po njegovu mišljenju, iz toga se vidi da nije riješen problem potplaćenosti zaposlenih u školama i da nije ostvareno geslo ‘za isti rad ista plaća’, pri čemu najviše misli na zaposlene u školi.
Poručio je da se s time neće pomiriti ta dva sindikata.
Na novinarski upit sindikalac Stipić je rekao da za učitelja i nastavnika traže koeficijent 2,17, odnosno povećanje oko 8 posto.
Izrazio je uvjerenost da će se “pokret otpora protiv nepravednih koeficijenata proširiti i da priča neće ostati samo na dva sindikata i tri nastavničke grupe”.
Stipić kaže da “ovu bitku neće dobiti oni koji u ovom trenutku izgledaju moćniji, a to su ministri Vlade Andreja Plenkovića nego oni koji budu ustrajniji i uporniji” i najavio da su a ova dva sindikata odlučili biti takva.
40.000 potpisa
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin rekao je da 40.000 potpisa govori da to nije priča koju su si umislili u glavni neki sindikalni čelnici, već vrlo realan i opipljiv problem kojeg zaposlenici u sustavu znanosti i obrazovanja osjećaju.
Napomenuo je da su proveli vrlo detaljno istraživanje po pojedinim radnim mjestima i skupinama zaposlenika, ustvrdivši da je 75 posto njih bilo nezadovoljni koeficijentima, 90 posto njih je bilo spremno podržati sindikalne aktivnosti da se mijenjaju. To nas obvezuje, rekao je Kroflin.
Najavio je da će sindikati nastaviti inzistirati na “svim smislenim i sustavnim korekcijama koeficijenata”.
Dodao je kako Vijeće za praćenje sustava plaća ima ozbiljne ovlasti, te će sindikat vidjeti kako će ih i na koji način primjenjivat.
Kroflin kaže i da Vijeće mora voditi brigu o konkurentnosti svih plaća u javnom sektoru u odnosu na privatni, ima ingerenciju predlagati uvođenje novih vrsta dodataka i drugo. Želimo znati u kojem smjeru i na koji način će ići njegovi prijedlozi o izmjeni sustava koeficijenata, dodao je.