07.04.2025. Autor: Dominique Bratović Vela/S.M./Dnevnik/HRT
Nastavlja se cirkularni štrajk u obrazovnom sustavu. Nakon Dalmacije i Slavonije, danas se štrajkalo u osnovnim i srednjim školama te na fakultetima u Primorsko-goranskoj, Ličko-senjskoj i Istarskoj županiji. Dok su sindikati i ovaj štrajk ocijenili uspješnim, preliminarni podaci Ministarstva obrazovanja pokazuju da je u tri županije štrajkalo manje prosvjetnih radnika nego za vrijeme štrajka upozorenja 19. ožujka.
Drugi je tjedan cirkularnog štrajka u osnovnim i srednjim školama. Organizacija nastave razlikuje se od škole do škole.
Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, rekao je na konferenciji za novinare da je štrajk uspio i da je u njemu, prema prvim podacima, sudjelovalo 3.900 djelatnika.
Sindikati su najavili da će ovoga tjedna nastaviti s još dva štrajka. Riječ je o trećem krugu sindikalnih aktivnosti. Sindikalisti poručuju da će nastaviti do ispunjavanja zahtjeva – povećanja osnovice za 10 posto, većih koeficijenata, uvođenja prosvjetnog dodatka, odgodu modularne nastave i ocjenjivanja učitelja i nastavnika.
Resorni ministar Radovan Fuchs komentirao je i moguće produljenje nastavne godine ako se štrajkovi nastave. Za sada je, kaže, riječ o dva dana i mogu se nadoknaditi na neradne dane.
– Ako bi se to produžilo na neke dugotrajne štrajkove mi ćemo se rukovoditi dobrobiti djece i oni ne smiju biit zakinuti i onda je i ova opcija otvorena, rekao je.
Osim za materijalna prava borimo se i za povratak dostojanstva, ističu učitelji i nastavnici okupljeni u zbornicama
Stipić: Ovaj tjedan još 2 štrajka, nećete nas zavaditi s roditeljima i učenicima
15:19
Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Zrinko Turalija izvijestio je da je 76% članova njegovog sindikata sudjelovalo u štrajku, kao i oko 600 djelatnika koji nisu članovi triju sindikata.
Vladina odluka da se ne plati dan u štrajku doprinijela je da najranjiviji u sustavu, kao što su domari, čistačice i pomoćno tehničko osoblje, ne sudjeluju u štrajku, ali im to ne zamjeraju.
Ocijenio je da su Vlada, ministar i državni tajnici pridonijeli da se zakonski ograniči temeljno pravo na štrajk, ali dok imaju podršku sindikati neće stati.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić ustvrdio je da se ovoga vikenda dogodilo još jedno zastrašivanje – da će nastavna godina trajati dulje, za što su kriva tri sindikata.
– Ne Vlado, roditelji i učenici stoje iza sindikata i ne možete nas okrenuti jedne protiv drugih, niti nas međusobno zavaditi, poručio je Stipić i rekao da ostaju zajedno i nastavljaju do konačnog uspjeha.
Stipić je najavio još dva štrajka ovoga tjedna, u srijedu u Međimurskoj, Varaždinskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji te u petak u središnjoj Hrvatskoj i Gradu Zagrebu, koji bi trebao biti kruna cirkularnih štrajkova.
Termin najavljenog velikog prosvjeda na Trgu bana Jelačića još nije službeno određen, ali je izgledno je da će biti 25. travnja, kazao je.
Tri sindikata cirkularnim štrajkom traže povećanje koeficijenata ili privremeni sektorski dodatak, jednogodišnju odgodu modularne nastave u strukovnim školama, izuzeće od ocjenjivanja radnika u obrazovanju te ujednačavanje plaća na visokim učilištima.
Kroflin: Vlada i ministar trude se opstruirati naše aktivnosti na sve načine
12:43
Štrajk je po treći put uspio. Imamo protiv sebe Vladu, ministra. Trude se opstruirati naše aktivnosti na sve moguće načine, rekao je Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja iznoseći podatke o odazivu na štrajk u tri županije.Počeli su i sazivati službene sastanke u dane štrajka, ali ne uspijevaju, dodao je.
Prema prvim podacima u štrajku je sudjelovalo oko 3.900 djelatnika u osnovnim školama, srednjim školama, visokim učilištima i institutima. Ta brojka će još rasti, a ovo su preliminarni rezultati, rekao je Kroflin.
– Ti rezultati nas ohrabruju i govore nam da moramo nastaviti dalje, složno, zajedno i odlučno, poručio je.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod, kazao je kako sindikati danas imaju razloga biti zadovoljni.
Ide li se u višednevni štrajk nakon Uskrsa?
12:23
U riječkom Centru za odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama – nastava se održava uz prilagodbe. Od 112 zaposlenih štrajka ih 33.
U ličkim srednjim školama sindikalisti zadovoljni odzivom na štrajk.
– Odaziv naših članova u cijeloj županiji je oko 85%, a u zbornici Strukovne škole Gospić danas štrajkaju svi koji su trebali biti u nastavi, izjavila je Vedrana Tomašević, sindikalna povjerenica, Područni odbor Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske u Ličko-senjskoj županiji.
– S obzirom na stručnu spremu, i dalje su zaposlenici u obrazovanju su najpotplaćeniji, koeficijenti su najmanji, i mislim da je to najveći uzrok štrajka!, rekao je Dražen Benčić, sindikalni povjerenik Školskog sindikata Preporod u Strukovnoj školi Gospić.
Iako su ravnatelji ustanova dobili upute da sve štrajkaše evidentiraju u centralnom obračunu plaća, podaci o tome koliko je prosvjetnih radnika sudjelovalo u protekla dva štrajka – u Slavoniji i Dalmaciji – razlikovali su se ovisno o tome je li riječ o evidenciji sindikata ili Ministarstva.
Hoće li nakon Uskrsa u višednevne štrajkove sindikalisti još nisu odlučili. Sve ovisi o mogućem dogovoru s Vladom. Iz Vlade ponavljaju da je štrajk nepotreban. Nastave li se štrajkovi, doznajemo u Ministarstvu obrazovanja, spreman je plan nadoknade nastave koji može značiti i produljenje nastavne godine.
Štrajk u obrazovanju u tri županije
09:18
Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja i Školski sindikat Preporod organizirali su štrajk u brojnim osnovnim i srednjim školama, na fakultetima i institutima u tri županije.
Od ukupno 61 škole u zapadnom dijelu Hrvatske u kojima Sindikat Preporod ima podružnice, štrajk je najavljen u 57 škola. Osim u školama u kojima Preporod ima podružnicu, štrajk je još najavljen i u 14 ostalih ustanova.
Materijalni zahtjev sindikata odnosi se na povećanje koeficijenta ili privremeni sektorski dodatak, dok se nematerijalni odnose na jednogodišnju odgodu modularne nastave u strukovnim školama, izuzeće od ocjenjivanja radnika u obrazovanju te ujednačavanje plaća na visokim učilištima.