Predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu “Preporod” Željko Stipić obratio se danas novinarima u Splitu s temom “nastava krenula, status radnika u školama neriješen”.
– Iza nas je treći tjedan nastave, a brojna pitanja vezana uz radnopravni status zaposlenika u školstvu nisu riješena. Ovih dana gotovo nema dana da nemamo neku vijest iz škola, no to je obično prebrojavanje zaraženih učenika i učitelja, broj razreda u samoizolaciji i tako dalje, no nitko ne govori o tome kako se to sve reflektira na one koji u školama rade – kazao je Stipić i objasnio na primjeru koji je nazvao hrvatskim paradoksom:
– Dosta sam gledao kako se COVID kriza odrazila na obrazovanje u drugim europskim zemljama i u principu nisam pronašao niti jednu zemlju u kojoj atipični oblici nastave nisu izazvali veće izdvajanje za obrazovanje. U pojedinim zemljama radi se o milijardama eura. Ali, ima jedna zemlja koja je u Europskoj uniji, a u njoj su se troškovi za obrazovanje – smanjili. To je, naravno, Hrvatska.
Tražio je, dodao je sindikalac, na sastanku s ministrom obrazovanja Radovanom Fuchsom, da mu njegov tadašnji pomoćnik Stipe Mamić objasni uzroke takvog odnosa prema zaposlenicima u prosvjeti.
– Samo su se šeretski nasmijali. Ali je činjenica da je u Hrvatskoj prije nego smo imali prvog zaraženog, učiteljima i nastavnicima smanjena plaća za smjenski rad. Istog trenutka kad su počeli raditi od kuće plaća im je smanjena za nekoliko stotina kuna i nije vraćena iduća tri mjeseca. Još uvijek ne znamo kakva će biti za rujan – naglasio je čelnik “Preporoda”.
– Na prvom, svibanjskom sastanku sa sindikatima javnih službi, kojem su nazočili i ministri Marić, Ćorić i Aladrović, postavio sam to pitanje. Ministar Ćorić se nasmijao, a nakon što sam rekao što bi sve trebalo platiti učiteljima, kazao je: “Pa Stipiću, ti bi i da im struju platimo”. Tri mjeseca kasnije vidimo da se u Ministarstvu rada ipak ozbiljno razmatra da se neka naknada tim radnicima plati – kazao je Stipić i dodao da učitelji i nastavnici od kuće rade na svojim računalima i troše svoje energente, a u proračunu su ušteđeni milijuni od putnih troškova.
BOLOVANJE
Velik je problem i otvaranje bolovanja zbog samoizolacije:
– Svaki dan sve više učitelja i nastavnika odlazi u samoizolaciju. Oni su oboljeli na svojem radnom mjestu, a samoizolacija se tretira na teret HZZO-a, a ne poslodavca, onda obrazovni djelatnik sa svoje plaće od 6500 ili 7000 kuna “padne” na 4200 kuna, odnosno ozbiljno je financijski kažnjen jer mu se dogodila bolest.
Prosvjetna vlast nedovoljno ozbiljno shvaća da kada od nekoga nešto tražiš, onda moraš imati i određene obveze prema toj osobi.
Sindikalac je istaknuo da se radnika ni u kojem slučaju ne smije kažnjavati zbog okolnosti koje su svima nametnute i na njih se ne može utjecati.
– Nažalost, brojni radnici u školama su u ovom trenutku kažnjeni smanjenjem plaće, time što ne znaju pod kojim uvjetima odlaze na bolovanje, time što nije reguliran njihov status i sami plaćaju ono što ne bi trebali plaćati, a to je nedopustivo.
Upitali smo Stipića i hoće li sindikati inzistirati na obveznom cijepljenju zaposlenika škola protiv gripe i koronavirusa.
– To je jedno od pitanja o kojem smo razgovarali s ministrom Fuchsom. Smatramo da bi sve one koji su na svom poslu po prirodi stvari izloženi većem riziku, država trebala uzeti pod veću zaštitu. Ministar je pokazao razumijevanje za sva naša pitanja, ali ništa se konkretno nije dogodilo – naglasio je Stipić.
Prihvaćeno je, pojasnio je, tek pitanje zapošljavanja spremačica u školama, ali isključivo na dva mjeseca.
– To je jedan pomak, ali već sedam-osam godina se krši državni pedagoški standard, pa je u brojnim školama, umjesto jedne spremačice na 600 kvadrata prostora, zaposlena tek jedna na oko 1200 kvadrata i više. Budući da u ovom razdoblju ima dodatnih poslova zbog dezinfekcije prostorija, prosvjetna administracija je pokazala volju i izdali su dopusnice na 60 dana. Nismo najzadovoljniji, jer ako postoji uvjet zapošljavanje na određeno vrijeme nema smisla.