Treći dan našeg savjetovanja bio je i radni i paradni. Ujutro rano, 60-ak sudionika išlo je u obilazak Katoličkog školskog centra Sv. Josip u Sarajevu u sklopu kojega se sva nastava u osnovnoj i srednjoj školi odvija na hrvatskom jeziku. Djelatnici Centra predvođeni ravnateljem, don Marijom Ćosićem proveli su nas kroz prostore Centra i vrlo ljubazno odgovarali na sva naša (sindikalna) pitanja.
Iz polusatne prezentacije rada KŠC-a vlč. Ćosića doznali smo puno toga o nastanku i radu ove ugledne sarajevske škole. Iako se radi o katoličkoj školi, nju pohađaju djeca različitih nacionalnosti. Otprilike 60% su djeca hrvatske, a ostali su učenici drugih nacionalnosti. Osnovnu školu pohađa oko 1100 učenika, a srednju školu, gimnaziju i medicinsku, 400-injak učenika. U školi se jako pazi, više je puta istaknuo ravnatelj, na to da da svaki učenik, bez obzira na naciju ili vjeroispovijest, bude jednako prihvaćen.

Svakojaka smo pitanja postavili ravnatelju, a on je na njih strpljivo odgovarao. Škola ove godine obilježava 30 godina, kao i naš sindikat, svoga djelovanja. Različitih je teškoća bilo oko njezina pokretanja. Na kraju je škola ipak krenula s radom. U sastavu škole je sagrađena i sportska dvorana. U sastavu škole djeluje učenički dom, internat, kojeg pohađa 100-injak učenika. Najviše nas je iznenadio ravnateljev odgovor da u školi ne djeluje ni jedan sindikat. Inače školski su sindikati u BiH nacionalno podijeljeni. Susret je završio kraćim razgledavanjem škole u kojoj se, iako je bila subota, normalno odvijala nastava.
U 10 sati započeo je razgled centra Sarajeva te Vrela Bosne uz pratnju vodiča. Pola nas je krenulo Sarajevo upoznavati s istoka, a pola sa zapada. Spojili smo se nešto iza podneva na Baščaršiji. Tipičan ručak bio je organiziran u 5 baščaršijskih ćevabdžinica. Zatim je uslijedilo zajedničko fotografiranje svih sudionika savjetovanja na Sebilju, u majicama s obilježjima našeg sindikata. Trenutak za pamćenje na savjetovanje i na Sarajevo. Odjeveni u naše majice, bili smo atrakcija. Sve je izgledalo prilično efektno.

Nakon povratka u hotel, započele su pripreme za centralni događaj našeg savjetovanja u Sarajevu, a to je bila svečana akademija posvećena 30-ogodišnjici postojanja Preporoda. Svojim je dolaskom našu svečanost uveličao veleposlanik Hrvatske u BiH Ivan Sabolić. Na početku bio je prikazan dokumentarni polusatni film o povijesti Sindikata „30 godina, prvih“. Nakon kratke poduke o nastanku i djelovanju našeg sindikata, gradivo je utvrđeno kroz obraćanje predsjednika. Iz obraćanja vrijedi istaknuti obrazloženje ideje na kojoj je organizacija nastala i od koje nije u svome radu odstupila. Poštenje, dosljednost, demokratičnost, jednakopravnost svakog člana, demokratičnost i transparentnost – odlike su našeg djelovanja od 1994. do danas, zaključio je Stipić.
Uručene su pomoći i donacije OŠ Ivana Gorana Kovačića u Gojevićima, koja je stradala u nedavnim katastrofalnim poplavama te sarajevskom Katoličkom školskom centru. U ime škole koja je teško stradala u nedavnim poplavama, priznanje je primila ravnateljica Mirjana Golub, a u ime KŠC-a Sv. Josip, ravnatelj vlč. Mario Ćosić. Oboje su se, dirnuti pažnjom koju smo ukazali njihovim školama, zahvalili toplim riječima.


Na kraju su uručena priznanja zaslužnim članovima sindikata, i to šestorici prijatelja sindikata koji su svojim djelovanjem jako puno pomogli da Preporod danas izgleda upravo ovako kako izgleda, a nakon njih i trinaestorici naših umirovljenika koji su, svaki u određenom razdoblju, svojim djelovanjem ostavili značajan trag u rastu i razvoju našeg sindikata te pomogli da danas budemo to što jesmo. Prijatelji sindikata su Mijat Stanić, Viktor Gotovac, Pero Mrnarević, Goran Skok, Marijan Šimeg i Denis Bajs.
Prijatelji sindikata






Nagrađeni bivši članovi su Vinko Filipović, Mirjana Štengl, Đorđe Grković, Mirjana Burić Moskaljov, Marko Ružić (posthumno), Ivan Korotaj, Sonja Kušec Bećirević, Biserka Kraljić Arsić, Branko Barač, Vladimir Gudelj-Velaga, Ljubomir Mitrović, Željan Brljević (posthumno) i Gordana Kovač Bluha.
Istaknuti bivši članovi












Posebno je dirljivo bilo uručivanje priznanja Gordani Kovač Bluha, osnivačici Preporoda i dugogodišnjoj predsjednici Glavnog vijeća, koja je odnedavno umirovljena. Dok su svima ostalima priznanja uručili predsjednik Željko Stipić i predsjednica Glavnog vijeća Željka Kollert, Kovač Bluha je priznanje uručio Mersad Konaković, njen bivši učenik koji je za vrijeme rata kao izbjeglica pohađao njenu školu. Iznenadni je susret učiteljice i bivšeg učenika, nakon što je ispričana potresna ratna priča, snažno potresao sve u dvorani. Sada je svima u dvorani odjednom postalo jasno zašto je baš Sarajevo odabrano za odredište našeg savjetovanja i koja je točno poveznica između ovog grada i našeg sindikata.

