SAVJETOVANJE SINDIKATA PREPOROD SARAJEVO, 17. – 20. 10. 2024. – DAN 2.

22.10.2024

Dan drugi bio je cijeli radni. Sve je počelo svečanim otvaranjem koje su uveličali i prigodno se obratili skupu neki vrlo ugledni gosti: savjetnik ministrice Federacije BiH Benjamin Hedžić, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan Sabolić, ravnatelj Katoličkog školskog centra u Sarajevu, don Mario Ćosić te Namir Ibrahimović iz Centra za obrazovne inicijative Step by Step. Nekoliko prigodnih rečenica skupu je uputio i predsjednik Sindikata Željko Stipić.

Željko Stipić

Kako je Jasna Duraković, ministrica Federalnog ministarstva obrazovanja,  bila spriječena i nije mogla sudjelovati na otvaranju savjetovanja, u njeno se ime sudionicama i sudionicima obratio njen  savjetnik Benjamin Hedžić.  Iz njegova smo izlaganja ponešto doznali o tome s kakvim se sve odgojno-obrazovnim poteškoćama susreću učitelji u susjednoj državi. Ministričin je  savjetnik pljesak zaradio priznanjem da je i sam nekad bio sindikalist i da zato dobro razumije probleme s kojima se susrećemo u svome radu.

Savjetnik ministrice Federacije BiH Benjamin Hedžić

Pljeskom je prekinuto i obraćanje Ivana Sabolića, našeg veleposlanika u Bosni i Hercegovini,  u trenutku kada je razotkrio svoju poveznicu s našim sindikatom: „Moja je supruga Vaša članica u zagrebačkoj Športskoj gimnaziji“.  Od veleposlanika smo čuli na koje sve načine Vlada Republike Hrvatske pomaže školama  u susjednoj državi i koju ulogu u tome ima veleposlanstvo u Sarajevu.

 Ivan Sabolić, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini

Ako je suditi prema pljesku, vlč. Mario Ćosić, ravnatelj Katoličkog školskog centra Sv. Josip u Sarajevu,  u kratkom obraćanju najviše nas je oduševio.  Njegova je škola i za hrvatske prilike „ogromna“. Centar pohađa 1500 učenika, 1100 njih ide u osnovnu školu, a gimnaziju odnosno medicinsku školu pohađa 400 učenika. Vlč. Ćosić je više puta naglasio da se u njihovoj školi, bez obzira što iza njih stoje časne sestre Kćeri Božje ljubavi i Vrhbosanska nadbiskupija, jako pazi na to da je škola otvorena za učenike svih konfesija. „U učionicama nema raspela, a u našoj se školi pozdravlja građanskim pozdravima Dobro jutro, dobar dan…“ – ravnateljeva je rečenica koja je izazvala najduži pljesak.

vlč. Mario Ćosić, ravnatelj Katoličkog školskog centra Sv. Josip u Sarajevu

Posljednji nas je pozdravio Namir Ibrahimović iz udruge Step by Step. Od strane voditelja ovaj je naš domaćin najavljen kao “ bosanska varijanta Borisa Jokića“. Od Ibrahimovića smo doznali da dosta toga dijele ne samo hrvatski i bosanski učitelji nego  dosta toga imaju zajedničkog i udruge koje se u obje države bave područjem odgoja i obrazovanja.   

Namir Ibrahimović iz udruge Step by Step

Zatim je krenuo radni dio programa. Prvo je predavanje održao prof Dragan Bagić s odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Pod zanimljivim naslovom „Posljednji Mohikanci ili predvodnici novog vala?“ govorio je o perspektivama sindikalnog pokreta u Hrvata, ali i općenito u svijetu. Bagić se najviše zadržao na pokazateljima koji upućuju na zaključak da u SAD-u sindikalni pokret doživljava posljednjih nekoliko godina pravi procvat.  Nakon niza desetljeća kada smo svjedočili slabljenju sindikalnog pokreta manje-više svugdje po svijetu, danas se počelo događati nešto posve suprotno.  

Dragan Bagić profesor s odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Drugo predavanje odradio je Hrabroslav Filaković, tajnik OŠ Katarine Zrinski iz Krnjaka i naš dugogodišnji povjerenik. Govorio je o radničkom vijeću te načinima kako radničko vijeće u školi može biti konstituirano, a da je sve u skladu sa zakonom.  Ovo je predavanje izazvalo iznimno zanimanje. Razlog je ovome u konstituiranju velikog broja podružnica našeg sindikata u ovoj godini. Značajan je broj povjerenica i povjerenika iz novoformiranih podružnica došao u Sarajevo.  Za vrijeme Filakovićeva izlaganja više se puta čulo da se, nakon što je osnovana podružnica još jednog sindikata, u školi mijenja situacija u pogledu radničkog vijeća. Ili će se sindikati dogovoriti ili slijede izbori. Treće rješenje, utemeljeno na Zakonu o radu, ne postoji! 

Hrabroslav Filaković, tajnik OŠ Katarine Zrinski iz Krnjaka i naš dugogodišnji povjerenik

Nakon ručka i popodnevnog odmora, uslijedio je nastavak rada. Red je došao na našeg stalnog gosta-predavača, Viktora Gotovca, prof. Radnog prava sa Sveučilišta u Zagrebu. Sam naziv predavanja „Hoće li nam biti gore kad nam bude bolje?“ ukazuje kako i koliko je bilo zanimljivo, kao što je to uvijek s Gotovčevim predavanjima. Na sebi osebujan način, Viktor je ukazivao na nelogičnosti naših zakona, propisa, pravilnika, uredbi… Razumljivo, najveće je zanimanje izazvao dio izlaganja koji se odnosio na novi Zakon o plaćama. Dva su, prema Gotovcu, rješenja iz Zakona najviše sporna.  Jedno je institut ocjenjivanja koji  će, onako kako je zamišljen, unijeti posvemašnji nered u područje koje je i u visokom obrazovanju i znanosti, ali u osnovnom i srednjem školstvu dosad bilo relativno solidno uređeno.  Drugo se sporno rješenje odnosi na novu mogućnost davanja otkaza radniku. Prema Gotovcu ozbiljni izgledi postoje da ovakvo rješenje padne na provjeri ustavnosti na Ustavnom sudu.

Viktor Gotovac, prof. Radnog prava sa Sveučilišta u Zagrebu

Za kraj dana ostala je panel rasprava koju su vodili Denis Bajs, naš odvjetnik, Tamara Gotovac, odvjetnica i Milka Rodić, naša pravnica. Tema je bila pravna zaštita u sindikatu, a troje pravnih stručnjaka strpljivo su na licu mjesta dali pravne odgovore na stotinu pitanja upućenih od naših povjerenika i članova. Odvjetnik Denis Bajs osvrnuo se na broj trenutnih tužbi i status tužbi pokrenutih za 6% osnovice te je konstatirao kako su sve pozitivno riješene za radnike do sada, a one koje još nisu gotove kako postoje objektivne okolnosti zašto nisu (odgode rasprava, kašnjenje sudova, promjene sudaca…). Bilo je tu pitanja o radno-pravnom statusu radnika u školama, pravu na prekovremeni rad, smjenskom radu, pravu na 2 dana godišnjeg odmora po želji zaposlenika i svemu onome što tišti radnike u školama danas.

Tamara Gotovac, odvjetnica, Milka Rodić, naša pravnica i Denis Bajs, naš odvjetnik,