Dva su razloga zašto se poslije petnaestog, pokazalo se i posljednjeg sastanka pregovaračkih odbora Vlade i sindikata javnih službi, nema puno toga za napisati o detaljima sadržaja samog sastanka. Kao prvo, novi TKU je parafiran i od večeras je dostupan svakome. Kao drugo, nikakvih značajnijih pomaka na današnjem sastanku nije ni bilo.
Među danas dogovorenim rješenjima najlošijim smatram vremenski period na koji je sam ugovor sklopljen. Teško je za shvatiti kako se isti pojedinci koji rezultate ovih pregovora smatraju slabim ili nedostatnim, osobito kada je riječ o neznatnom porastu osnovice i naknadi za prijevoz, založili za potpisivanje kolektivnog ugovora na 4 godine. Vladinim je pregovaračima sigurno laknulo kada im je umjesto zahtjeva o 1 ili 2 godine, što bi se poklopilo s održavanjem parlamentarnih izbora, sa sindikalne strane stigao prijedlog o potpisivanju kolektivnog ugovora na čak 4 godine. Neshvatljivo je da su ovaj zahtjev sindikati uputili Vladi upravo na dan kada su stigle ohrabrujuće vijesti o porastu BDP-a. Bilo kako bilo predstavnik je Preporoda ostao usamljen u zahtjevu za potpisivanjem kolektivnog ugovora na godinu dana, odnosno u zahtjevu da se potpisivanje na duži vremenski rok uvjetuje naknadom za prijevoz u iznosu barem od 1.34 kn/km.
Kad već spominjemo prijevoz, sindikalnoj su strani učinjena dva neznatna pomaka. U naknadu su uključeni troškovi mostarine i tunelarine i dodatno je pojašnjena, na žalost ne i popravljena, sporna odredba o kombiniranom prijevozu.
Kako su se pregovori odužili odnosno približili se prosincu, dosta je pažnje poklonjeno otklanjanju mogućih štetnih posljedica zakašnjelog potpisivanja. Na kraju je dogovoreno da će Vlada, sukladno Zakonu o osnovici plaće, autonomno za 2% povećati osnovicu plaće za studeni, da će se, također, donijeti i odluka o isplati svih prava sukladno kolektivno ugovoru koji je istekao 1. studenoga i da će se naknada za prijevoz, sukladno novom TKU-u, radnicima isplaćivati tek u siječnju za prosinac
Zahvaljujući spomenutim rješenjima, predloženim od strane predstavnika Vlade, sindikati će imati dovoljno vremena za provedbu izjašnjavanja članstva. Zasad se radi o 5 sindikata jer je Sindikat znanosti i visokog školstva danas odustao od izjašnjavanja. Bilo kako bilo do kraja tjedna bit će poznati rezultati izjašnjavanja i odluke tijela u sindikatima koji izjašnjavanje neće provoditi. Ovisno o rezultatima izjašnjavanja i odlukama sindikalnih tijela, novi bi Temeljni kolektivni ugovor trebao biti potpisan idući tjedan.
P.S Teško se oteti dojmu da pregovori u kojima je bilo toliko „praznoga hoda“ i nisu mogli donijeti više nego što su donijeli. Bez zajednički definiranih pregovaračkih ciljeva, uz odsustvo ikakvog pritiska čak i u naznakama, uz posvemašnje ignoriranje kako medija tako i utjecajnih političara koji su se iz ovih pregovora izmicali, ovi su kolektivni pregovori ipak rezultirali zadržavanjem dosadašnjih materijalnih prava. Donekle je unaprjeđeno rješenje koje se odnosi na naknadu za prijevoz. Vještačenje minimalnog stvarnog troška prijevoza pokazalo se puni pogodak. Za 33% podignut je iznos naknade za radnike koji na posao putuju osobnim automobilom. O sindikalnom zahtjevu o porastu plaća u iznosu od čak 15% puno se razgovaralo, ali ne i pregovaralo. Vlada nije ni u jednom trenutku željela u pregovore uključiti pitanje porasta plaća. I drugi su sindikati redovito izvještavali članstvo. Više sindikata se odlučilo provesti izjašnjavanje. Poslije svega ostaje nam tek za žaliti što ćemo, po svoj prilici, još dugo čekati novu priliku, priliku koju ovaj put i nismo baš najbolje iskoristili.