Sindikat Preporod: Iste kazne za nasilje nad liječnicima i učiteljima

07.06.2018

Autor: HINA, 07.06.2018., Rijeka

Predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod Željko Stipić najavio je izjašnjavanje članstva o inicijativi da se dio Kaznenog zakona, koji bi trebao govoriti o zaštiti liječnika i zdravstvenih radnika od nasilja, primjenjuje i na učitelje, nastavnike i nenastavno osoblje.

Izjašnjavanje će se provoditi od 8. od 13. lipnja, u 360 osnovnih i srednjih škola u kojima djeluje Preporod te ostalim ustanovama u kojima bude interesa, rekao je Željko Stipić na konferenciji za novinare, dodavši da će liste s potpisima biti dodane prijedlogu o dopuni članka 315. Kaznenog zakona.

Sindikat se time uključuje u javnu raspravu o prijedlogu izmjena Kaznenog zakona, kojima se predviđa sankcioniranje nasilnog ponašanja u zdravstvenim ustanovama, za doktore medicine, doktore dentalne medicine i druge zdravstvene radnike.

Stipić je naglasio da će pitanje sigurnosti u školama biti sve važnije, a sprječavanju nasilničkog ponašanja ne treba pristupati selektivno nego tražiti jedinstvena rješenja. Propisivanjem kazni za nasilničko postupanje prema zaposlenicima škola nasilje se može prevenirati, ali bi trebalo osigurati i brži tijek sudskih postupaka.

dseeees

Predsjednik Preporoda upozorio je na povećanje nasilničkog ponašanja u školama, posebice na kraju školske godine, a počinitelji su uz učenike sve češće njihovi roditelji i starija braća. Problem je i vršnjačko nasilje, rekao je navodeći da su tu na raspolaganju jedino pedagoške mjere.

U sindikatu su nezadovoljni jer se odustalo od prenašanja pedagoških mjera, pogotovo težih, iz godine u godinu, pa je kažnjavanje učenika ponovno “olabavilo”.

Učitelji i nastavnici, kao i svi zaposleni u javnim službama, zahvaljujući izmjenama Kaznenog zakona iz 2015. više ne moraju podnositi privatne tužbe u situacijama prijetnje ili prisile, nego se progon pokreće po službenoj dužnosti.
To je bio mali korak naprijed, kaže Stipić, ali nema informacija o učincima tih promjena pa nije poznato je li riječ o stvarnom ili “papirnatom” pravu.

Sindikat predlaže da se u izmjene Kaznenog zakona uvrste odredbe po kojima bi se za sprječavanje učitelja u obavljanju odgojno-obrazovne djelatnosti počinitelja moglo kazniti zatvorskom kaznom do tri godine, a za nanošenje tjelesne ozljede do pet godina.

Radnici u školskim ustanovama svojim potpisom podržat će uvrštavanje članka 315. b u sadržaj Izmjena i dopuna Kaznenog zakona

 

Prijedlog za uvrštenje Članka 315. b u Kazneni zakon

Članak 315.b

(1) Tko učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi koji obavlja odgojno-obrazovnu djelatnost kao javnu službu, silom ili prijetnjom da će izravno uporabiti silu spriječi u obavljanju njegove odgojno-obrazovne djelatnosti,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka doveden u opasnost život ili tijelo učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi ili mu je nanesena tjelesna ozljeda ili je uporabljeno oružje ili opasno oruđe,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora.

(3) Počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka koji je bio izazvan protuzakonitim, bezobzirnim ili grubim postupanjem učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi, može se osloboditi kazne.