Novi list, 03.06.2020.
Ravnatelji su dovedeni u nemoguću situaciju i da bi riješili problem, morat će kršiti prava radnika, a tada će se izlagati opasnosti podizanja tužbi, upozorava Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod
Produljenje upisnih rokova u srednje škole i istovremeno povećanje broja popravnih rokova za učenike koji i s četiri negativne ocjene imaju šansu prolaska razreda ovog ljeta diljem Hrvatske na radnom će mjestu držati učitelje i nastavnike. U kojem će se terminu održati dodatni popravni rokovi u školama još uvijek ne znaju reći, jer ne samo da im nitko ništa ne govori, nego same škole ne vide vremenski period za realizaciju svega onoga što im je resorno Ministarstvo ovog ljeta zadalo, a jednako tako ne znaju ni kako će i kada prosvjetni djelatnici ostvariti pravo na godišnje odmore. Sve to, tvrde sindikati, bit će dobra podloga za podizanje tužbi protiv poslodavaca koji će biti u nemogućnosti ispoštovati Zakon o radu i kolektivne ugovore te omogućiti nastavnicima propisani godišnji odmor, ali te se tužbe neće dizati protiv Vlade i Ministarstva znanosti i obrazovanja koji su ove godine prolongirali sve što se prolongirati moglo, već će na meti biti ravnatelji, jer oni su poslodavci. Iako razne uredbe i odredbe nisu mogli donositi taman i da su htjeli, na njima je da zadatke Vlade i Ministarstva provedu, ali i da istovremeno ispoštuju i sva prava radnika, a to je tvrde ravnatelji nemoguće. Je li moguće ili ne, Ministarstvo očito i nije previše briga, jer na naš upit što će ove godine biti s godišnjim odmorima prosvjetnih djelatnika upravo zbog uvedenih dodatnih obveza, Ministarstvo se od te teme ogradilo.
Povećane obveze
– Organizacija dopunskog nastavog rada i popravnih ispita učenika, kao i raspored korištenja godišnjih odmora na koje radnici ostvaruju pravo u nadležnosti je ravnatelja školske ustanove kao njezina poslovodnog i stručnog voditelja. Prava radnika ugovorena važećim kolektivnim ugovorima za osnovne i srednje škole, uključujući i pravo na godišnji odmor, nisu se mijenjala te ih radnici ostvaruju na način ugovoren navedenim kolektivnim ugovorima, poručili su iz Ministarstva.
Komentirajući kako se radi o očekivanom odgovoru, predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić, koji je među prvima upozorio da posljednji potezi Vlade i Ministarstva dovode u pitanje radna prava zaposlenika škola i njihove godišnje odmore, kaže da Ministarstvo nije briga što će biti na ljeto, jer ionako tada više nitko od njih u to vrijeme na Sveticama neće biti, a jednako tako nitko od njih neće više imati ni političke odgovornosti, dok je s druge stane jasno da zaposlene u školama čeka dugo toplo ljeto.
|