Idući tjedan u štrajk ide 90 posto splitskih škola: ‘Nisu mogli odabrati gori termin‘; Evo što će biti s nastavom

15.03.2025

15.03.2025., Slobodna Dalmacija, piše: Vanna Šiško

Štrajk prosvjetara danas će biti najavljen Vladi, a sutra ili u ponedjeljak ujutro školama, kaže nam Sebastian Troskot, voditelj splitske podružnice Sindikata Preporod. Namjerno su, dodaje, odabrali period kad se pišu nacionalni ispiti kako bi “izvršili veći pritisak na Vladu RH…”.

Štrajk prosvjetara koji je najavljen za sljedeći tjedan mora proći određenu proceduru. Prvo ga moraju najaviti Vladi RH, zatim školama 48 sati prije, što bi se trebalo dogoditi sutra ili u ponedjeljak ujutro. Inicijativu predvode Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Poručuju da na probleme ukazuju već više od godinu dana.

Njihovi zahtjevi prema Vladi obuhvaćaju pet ključnih točaka: povećanje osnovice plaće za 10 posto, redefiniranje sustava koeficijenata, privremeni dodatak dok se ne provede reforma koeficijenata, odgoda reforme u strukovnom obrazovanju, te nova sistematizacija određenih radnih mjesta u znanosti i visokom obrazovanju.

Uglavnom su, kako kažu, u pregovorima nailazili na zid. Istovremeno predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković poručuje da ne vidi razloga za štrajk. Svi se pitaju slijedi li paraliza nastave kao što se dogodilo tijekom štrajka 2019. godine?

– Štrajk će biti u oko 90 posto škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Disciplinirani smo. Okupljat ćemo se u 8 ujutro, bez obzira u kojoj su smjeni; jutarnjoj, međusmjeni ili poslijepodnevnoj, profesori i nastavnici trebali raditi. Nećemo piti kavu na rivi nego ćemo provesti 8 do 12 sati na radnom mjestu. Štrajk neće biti jednodnevni. Drugi dan štrajka održat se u istom tjednu ili tjedan nakon – objašnjava nam Troskot.

Glavno pitanje jest kako će tijekom štrajka biti organizirana nastava.

– Nitko nema pravo govoriti djeci da ostanu kući tijekom trajanja štrajka, mada je prije bilo i takvih situacija. Obaveza ravnatelja je da djeci omogući nastavu, a ja ću to sigurno i napraviti. Najveći problem nam predstavlja činjenica da će štrajk vjerojatno biti organiziran u ponedjeljak kad nacionalne ispite pišu osmaši – objašnjava nam Đuro Baloević ravnatelj Osnovne Škole Vjekoslava Paraća u Solinu.

Točan broj profesora i nastavnika koji će štrajkati se ne zna. A o brojci ovisi hoće li se nastava uopće moći održati.

– Moramo organizirati nastavu i to će biti moguće ako bude mali broj onih koji prosvjeduju, ali ako u štrajk bude išlo njih 80 posto doista ne znam kako ćemo to napraviti. Službenu obavijest o početku štrajka još nismo dobili, ona može doći u bilo koje vrijeme pa i u ponoć. U svakom slučaju, nacionalni ispiti trebali bi se održati – objašnjava nam Davor Bučević ravnatelj osnovne škole “Bol” Split. 

U strukovnim školama malo je drugačija situacija.

– Mi nemamo pravo nikoga pitati hoće li štrajkati ili ne. Dobra stvar u našoj školi je što nam je uvijek 30 do 40 posto učenika u vanjskim radionicama na praksi, a one ne štrajkaju. Nadamo se da će se postići dogovor između sindikata i Vlade jer se nikome ne da nadoknađivati nastavu ljeti – objašnjava nam Milivoj Kalebić ravnatelj Obrtno tehničke škole Split.

Dani koje zaposlenici provedu u štrajku neće biti plaćeni. Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs rekao je kako će se tražiti da se upisuje tko je u štrajku, a tko nije. Odmah je stigao i odgovor sindikata.

Sindikati su pokrenuli i peticiju za Fuchsovu smjenu. Razljutila ih je izjava da je 1400 eura početnička plaća s kojom se može živjeti.