Predstavnici triju sindikata u obrazovanju — Sindikata srednjih škola, Sindikata Preporod te Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja — jasno su poručili da štrajk više nije samo pitanje plaća, već borba za dostojanstvo, poštovanje i sustavne promjene u obrazovanju. Sve veći broj članova, ali i podrška roditelja i učenika, pokazuje da je riječ o dubokom nezadovoljstvu koje zahtijeva ozbiljan dijalog s nadležnim institucijama.
Zrinko Turalija, predsjednik Sindikata srednjih škola, istaknuo je da priča vezana uz štrajk polako izlazi iz okvira tih zahtjeva jer su ljudi nezadovoljni, hoće promjene i hoće nešto više od 150 ili 200 eura.
“Naravno, svakome je plaća bitna, no nama je bitniji dignitet i dostojanstvo profesije”, rekao je Turalija ustvrdivši da se štrajka zato što Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i i ministar Radovan Fuchs nemaju empatiju za sustav i ljude o kojima bi se trebali brinuti.
“Mi se nećemo dati dok god imamo podršku više od 75 posto članova triju sindikata, a imamo ukupno 30.000 članova. Očekujemo da će i u četvrtoj regiji broj štrajkaša biti kao u drugim regijama i da će podrška rasti kako bude završavao cirkularni štrajk”, kazao je.
Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin ističe da premijer Andrej Plenković kreira cjelokupnu hrvatsku politiku pa može utjecati na to kako se učitelji, znanstvenici i sveučilišni profesori osjećaju u ovom društvu.
Izjave predstavnika Vlade, ministara i samog premijera ne idu u pozitivnom smjeru, afirmativno ka dijalogu, već suprotno, ocijenio je Kroflin.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod, izjavio je da štrajkaš imaju značajnu podršku među učenicima i roditeljima jer “nema dobrog školovanja bez zadovoljnih učitelja”.
“Poruka našeg štrajka je da smo nezadovoljni jer nas se tako pozicionira i pritom je netko nazvao naš posao traljavim, a naš posao je vrlo ozbiljan”, kaže Stipić.
Na konferenciji je najavljeno da će se veliki prosvjed u Zagrebu održati vjerojatno 25. travnja. Sindikalci poručuju da će nakon toga “sve ovisiti o drugoj strani”, a oni su i dalje spremni na pregovore.