BOŽIĆNICA 2016.

30.11.2016

Ministar Marić nije predvidio novac za isplatu, no izgledno je da će javni službenici dobiti ono što su sindikati za njih ugovorili

Hoće li radnicima u obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj skrbi i kulturi ove godine biti isplaćena božićnica te, ako hoće, u kojem iznosu? Hoće li božićnica dijeliti sudbinu regresa, odnosno hoće li sadašnja vlast poštivati ono na što se bivša vlast obvezala?  Kako, s približavanjem kraja godine, ova pitanja sve češće iz škola stižu prema sindikatima, jasnoće radi, nužna su slijedeća pojašnjenja.

Sindikat-Preporod-trazi-od-Zorana-Milanovica-da-smijeni-Zeljka-Jovanovica

Pravni status dvaju materijalnih prava, ljetos isplaćenog regresa i božićnice jest sličan, ali ne i istovjetan. Neisplatu ovih materijalnih prava, ugovorenih kolektivnim ugovorom, unatrag nekoliko godina, omogućio je sporni Milanović-Mrsićev Zakon o uskrati. Kako je u međuvremenu Ustavni sud zauzeo stav  o neprihvatljivosti dokidanja prava iz kolektivnog ugovora uz pomoć zakona, teško je za povjerovati kako će i Plenkovićeva Vlada  nasilnim putem radnike ostaviti na cjedilu, odnosno bez ugovorenih materijalnog prava.

Temeljni kolektivni ugovor za zaposlenike u javnim službama, iz kojeg proistječe obveza isplate „godišnje nagrade za božićne blagdane“, ističe 12. prosinca. Božićnica bi svakako trebala biti isplaćena prije 25. prosinca.  Božićnica je pravno neupitna čak i u situaciji da novi kolektivni ugovor ne bude potpisan. Zbog tromjesečne produžene primjene pravnih pravila, radnicima u javnim službama, a samim time i radnicima u školama,  božićnica mora biti isplaćena.

Različiti putovi vode isplati božićnice. I potpisivanje novog kolektivnog ugovora s ugovorenom božićnicom, ali i nepotpisivanje novog kolektivnog ugovora, kada se radi o božićnici, vode u istom smjeru. Jedini put koji vodi u suprotnom smjeru, odnosno neisplati božićnice, jest potpisivanje novog kolektivnog ugovora kojim božićnica neće biti ugovorena. Iako je Vlada imenovala svoj pregovarački odbor te pozvala sindikate potpisnike TKU-a na sastanak, malo je vjerojatno kako će se na sindikalnoj strani naći dovoljan broj sindikata koji će prihvatiti Vladin prijedlog prema kojem božićnica ne bi bila isplaćena.

I dok oko isplate božićnice još i postoje kakve-takve nedoumice, nikakvih dvojbi nema u pogledu njenog iznosa. 1250 kuna, odnosno iznos identičan iznosu u srpnju isplaćenog regresa – ugovoreni je iznos božićnice. Samo u slučaju ugovaranja nekog drugačijeg iznosa, kroz novi kolektivni ugovor, moguća je promjena spomenutog iznosa.

Ipak, da se ne bi ponovili ljetošnji  problemi s isplatom regresa, odnosno da bi božićnica bila isplaćena i onima čiji su transakcijski računi blokirani, Preporod već sada poziva prosvjetne vlast da ih isplata ovaj puta ne zatekne, odnosno da se na škole na vrijeme upute obvezujući naputci o isplati božićnice u gotovini ili na zaštićene račune.

Unatoč tome što je do Božića ostalo nekoliko tjedana, a aktualna vlast još uvijek ignorira postojanje ovog problema, te ni u aktualnom rebalansu državnog proračuna ministar Marić nije predvidio potrebnih 300-injak milijuna kuna potrebnih za isplatu božićnice, vrlo je izgledno kako će radnici u javnim službama dobiti ono što su sindikati u njihovo ime ugovorili, a oni svojim poštenim radom i više nego zaslužili.

Predsjednik Sindikata Preporod

Željko Stipić