



Piše: Andreja Žapčić, RTL
Ako nasilja ima sve više u društvu, iluzija je da stanje u školama po tom pitanju može značajnije odudarati
Kako očekivati od djece da se ponašaju drugačije od odraslih u društvu tolerantnom na nasilje - pitanje je koje uvijek nekako ostane visjeti u zraku nakon što se stiša bura u javnosti izazvana pojedinim slučajevima poput primjerice onih recentnih u školama u Čakovcu, Zadru i Omišlju. A oni su tek vrh sante leda.
Kao društvo na to ćemo pitanje, osim ako ne želimo samouništenje, morati naći odgovor. No da bismo do njega zaista došli, a ne se samo zgražali i zdvajali nad posljedicama, važno je da znamo njegove uzroke. Pogotovo s obzirom na to da je nasilje u školama ozbiljan i dugotrajan problem. A ako škola ne reagira i na najmanji oblik nasilja, djeca dobivaju poruku da je nasilje nešto što se tolerira.
Međutim, upozorava stručna javnost, treba imati na umu da učitelji, nastavnici i profesori, kao i ostali stručni suradnici u školama, kojih ionako nema dovoljno, ne mogu ponijeti sav teret na svojim leđima, niti ga se može prebaciti na pleća djece.
Nedostatak stručnog kadra u školama nitko ne spori, ali … ''Nasilje u školama je sveobuhvatan problem i stoga ne postoji ni jednostavno niti jedinstveno rješenje. Kvalitetnija suradnja s roditeljima, zapošljavanje u školama stručnjaka pripremljenih kako za pomoć učenicima, roditeljima i nastavnicima, edukacija budućih učitelja i nastavnika kao i stručno osposobljavanje zaposlenih u školama, uspostava djelotvornog sustava pedagoških mjera, privremeno ili trajno izdvajanje učenika s velikim poteškoćama u učenju i ponašanju u posebne razredne odjele ili u posebne škole, sveobuhvatno prokazivanje štetnosti nasilja u društvu – rješenja su koja mogu značajno unaprijediti stanje sigurnosti u školama. Nasilničko ponašanje od strane odraslih osoba, roditelja, rođaka i slično treba prevenirati i sankcionirati Kaznenim zakonom'', rezolutan jeu istupu za Vijesti.hr predsjednik sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod Željko Stipić.