Izvještaj s 12. sastanka pregovaračkih odbora, 16.03.2022.
Izjalovilo se očekivanje da će Vlada na 12. sastanku pregovaračkih odbora o sadržaju Temeljnog kolektivnog ugovora, koji je održan 16. ožujka, poboljšati svoju ponudu od tjedan dana ranije. Sastanak je samo formalno s Vladine strane vodio ministar Josip Aladrović, dok je stvarno vodstvo bilo prepušteno ministru Zdravku Mariću. Sindikalnu stranu na sastanku vodio je Stjepan Topolnjak iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi.
Sastanak je započeo konstatacijom ministra Marića da su „susreti dviju strana intenzivirani“, te podsjećanjem na sve okolnosti u kojima Vlada radi i odluke koje ona donosi, od problema s poskupljenjima energenata i hrane preko provedbi sankcija nametnutih Rusiji do zbrinjavanja izbjeglica iz Ukrajine.
Nakon Marićeva uvoda, Topolnjak je predstavnicima Vlade uputio izravno pitanje je li njima prihvatljiv korigirani zahtjev o povećanju osnovice za 4% od 1. travnja i nastavku pregovora o osnovici od 15. svibnja? Također, ministru je Topolnjak uputio i pitanje je li došlo do promjene ponude Vlade o povećanju naknade za prijevoz od 1.20 kn/km?
Izbjegavajući odgovoriti Topolnjaku Marić je zatražio da se sindikati očituju o ostalim materijalnim pravima, kao što su npr. regres i božićnica, jer Vlada želi imati jasan stav sindikalne strane o njezinim zahtjevima. Svoje je izlaganje Marić nastavio primjedbama kako pregovore otežavaju različiti stavovi pojedinih sindikata (?), te obveza Vlade da istovremeno „odvojeno pregovara“ sa sindikatima u javnim i državnim službama. Osim toga, zaključio je Marić „ vaša je strana otežala i odužila pregovore stvorivši među članstvom velika očekivanja o isplati 13. i 14. plaće“.
Na zahtjev predstavnika Vlade uslijedila je 15-minutna stanka.
Po završetku stanke, a nakon prvog Marićeva izlaganja, očitim je postalo da se predstavnici Vlade koriste čak i stankom kao instrumentom za odugovlačenje s pregovorima. Marić je, naime, ponovio da je Vladi prihvatljivo samo povećanje osnovice za izračun plaće za 2% od 1. travnja, a o eventualnim ostalim povećanjima smatra da bi trebalo pričekati drugu polovicu godine. Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, nadopunio je ministra Marića opaskom kako bi o povećanjima osnovice trebalo pregovarati „nakon turističke sezone“.
Javljajući se za riječ, nekoliko je predstavnica i predstavnika sindikata (Vilim Ribić, Renata Čulinović Čajić, Anica Prašnjak, Nada Lovrić i Jadranka Dimić) istaknulo da je Marićeva ponuda neprihvatljiva i da će, ukoliko ju i stave na tijela sindikata, sigurno biti odbijena. Topolnjak je, želeći ukazati na nedosljednost Vlade, istaknuo da drugdje, u gospodarstvu i državnim poduzećima, dolazi do podizanja plaća.
Željko Stipić je nadopunio Topolnjaka podatkom o povećanju plaće radnicima u Hrvatskim šumama za 9% zahvaljujući kolektivnom ugovoru koje je potpisan 2. ožujka. Nakon toga Stipić se osvrnuo na problem reguliranja prava na troškove prijevoza. Vlada se izbjegava očitovati čak i o prijedlogu da se tzv. fiksni model zamijeni promjenjivim, tj. da povrat novca radnicima ovisi o kretanju cijene goriva. Vlada prihvaćanje ovog prijedloga odlaže za neka bolja vremena iako je upravo ovaj trenutak, zbog „divljanja“ cijena goriva optimalan za prihvaćanje ovog rješenja. Stipić je podsjetio i na tri dosadašnja modela koji su se primjenjivali od 2001. do 2012., od 2012. do 2017. i 2017. do 2022. godine. Osim što je predstavio prednosti novog modela, Stipić se pobliže pozabavio njegovim definiranjem. Osim što je neophodno da se dvije strane slože oko visine stvarnog troška i što sve u njega ulazi, treba sporazumno riješiti i problem podjele radnika prema udaljenostima na kojima putuju, ali i pitanje odabira vrste referentnog goriva, te pitanje isplate unaprijed ili unazad.
Umjesto da odgovori na prijedlog o odabiru modela i njegovu definiranju, Marić je, nastavljajući sa zaobilaženjem konkretnih odgovora, istaknuo da predstavnike Vlade vrijeđaju izjave o zanemarivanju javnog sektora, o nepravednom odnosu Vlade prema radnicima u javnim službama, o nebrizi Vlade, itd.
Ribić je, osvrćući se na Marićevo izlaganje, ustvrdio da su pozicije dviju strana nepomirljive, te da je najbolje da, prije nastavka pregovora, sindikati izađu pred svoja tijela s ponudom Vlade.
Marić je, zaključujući sastanak, rekao da je Vlada uvijek spremna pred sindikate izaći sa svim podacima, da je samo na usklađivanje mirovina otišlo 800 mil. kuna, da se Vladu neopravdano kritizira čak i u situaciji kad je donijela izvrsne odluke, kao što je kupovina borbenih zrakoplova ili kad nije popustila pritisku da se u vrijeme pandemije ide prema smanjenju plaća u javnim službama…
Nikakav dogovor, za razliku od prijašnjih sastanaka, nije postignut oko pitanja hoće li i kada biti idući krug pregovora. Sindikati su se, samo načelno, dogovorili o održavanju zajedničkog sastanka na kojem će se dogovoriti daljnji koraci.