Vlada isplatom regresa u gotovini poziva na kršenje Zakona o ovrsi

29.07.2016

Gabrijela GALIĆ/ Novi List

Odluka Vlade u ostavci posljedica je mišljenja Porezne uprave i Ministarstva pravosuđa. Vlada je zaposlenima čije se plaće financiraju iz proračuna, omogućila »pravo« koje nema niti jedan drugi zaposleni koji se našao u situaciji da je blokiran.

Odlukom da državnim i javnim službenicima koji imaju ovrhe na plaće isplati regres u gotovini, Vlada je javno pozvala na nepoštovanje Zakona o ovrsi. Da će službenici regres dobiti, jasno je već nekoliko tjedana, ali Vladina poruka iz priopćenja da se »osobama koje imaju ovrhu na plaći, regresi mogu isplatiti u gotovini« otvoreni je poziv države da se zaobilazi zakon kojim se jasno precizira koja su primanja izuzeta od ovrhe i isplaćuju se na zaštićeni račun.

Poštovanje propisa

Primjerice, riječ je o dječjem doplatku, socijalnoj pomoći, rodiljnoj i roditeljskoj potpori, stipendiji, socijalnim naknadama. Među primanjima koja se uplaćuju na zaštićeni račun nisu niti božićnice, a niti regresi, iako su to sindikati tražili tijekom izmjena ovršnog zakona. No, u slučaju zaposlenih u državnim i javnim službama Vlada, koja bi trebala biti osiguravati vladavinu prava i poštovanje propisa, odlučila je pronaći zakonsku rupu. Istovremeno je svim poslodavcima u realnom sektoru, kao i radnicima pod ovrhom, dala pljusku jer su se držali slova zakona i regres isplatili na račun na kojem se provodi ovrha.

PLJUSKA
Vlada je ovime svim poslodavcima u realnom sektoru, kao i radnicima pod ovrhom, dala pljusku jer su se držali slova zakona

»U razgovoru sa sindikalnim predstavnicima pokazalo se da velik broj državnih i javnih službenika te državnih i javnih namještenika ima ovrhu na plaći pa, sukladno svim pozitivnim zakonskim propisima, imaju mogućnost da se što prije jave poslodavcima i dogovore način isplate regresa, obasnila je Vlada u priopćenju odaslanom medijima u četvrtak navečer. Time je Vlada, zaposlenima čije se plaće financiraju direktno iz proračuna, omogućila »pravo« koje nema niti jedna druga zaposlena osoba, a koja se našla u situaciji da je blokirana.

Primjerice, radnik u realnom sektoru koji se pod ovrhom našao jer mu poslodavac nije isplaćivao plaću, regres koji se uglavnom isplaćuje tijekom lipnja nije niti osjetio jer mu je isplaćen na račun na koji mu se uplaćuje dohodak, odnosno račun koji je pod ovrhom, pa je i njegov regres ovršen. To se dogodilo i u dijelu javnih službi – zdravstvu – koje su regres već isplatile, ali u kojima, kako se može čuti ima poslodavaca koji su regres, iako je to nezakonito, isplatili na zaštićeni račun.

Vladina odluka, koja je ako se željelo pomoći svim ovršenim osobama, zakašnjela, već je na noge digla dio sindikata na čije bi se članstvo trebala primjenjivati. Tako je jedan od školskih sindikata jučer izvijestio da su u obrazovanju učiteljima pod ovrhom regresi isplaćeni prema odredbama ovršnog zakona, odnosno regres im je otišao u otplatu duga. Prema našim saznanjima, odluka Vlade u ostavci posljedica je mišljenja porezne uprave i Ministarstva pravosuđa. Porezna uprava, odnosno Ministarstvo financija, je još prije nekoliko tjedana, u odgovoru Udruzi blokiranih, otvorila mogućnost da se blokiranima regres isplati u gotovini. No, u tom tumačenju su naglasili da je u ovom slučaju relevantno mišljenje Ministarstva pravosuđa u čijoj je nadležnosti ovršni zakon.

RUPA U ZAKONU OVRŠENI SLUŽBENICI MOGU ODAHNUTI, ALI…Odluka Vlade u ostavci posljedica je mišljenja Porezne uprave i Ministarstva pravosuđa. Vlada je zaposlenima čije se plaće financiraju iz proračuna, omogućila »pravo« koje nema niti jedan drugi zaposleni koji se našao u situaciji da je blokiran.

Zadovoljiti birače

Proteklih tjedana među tijelima uprave vodila se žustra prepiska iz koje je evidentno da se pokušao pronaći put da se pred izbore zadovolji dio biračkog tijela. Neke pravne službe tako su jasno rekle da u ovršnom zakonu nema podloge za isplatu  regresa  na ruke, porezna uprava je dala tu mogućnost, kao i neki porezni stručnjaci pozivajući se na Zakon o porezu na dohodak, odnosno pravilnik prema kojem se neoporezivi primici do 2,5 tisuće kuna u godini mogu isplatiti u gotovini.

Jedino relevantno, Ministarstvo pravosuđa u svom mišljenu veli: »Ako je ovrha određena općenito na imovini (rješenjem o ovrsi javnog bilježnika) ili na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima (što podrazumijeva i plaću i regres), poslodavac je dužan regres isplatiti na račun koji je ovrhovoditelj naveo u rješenju o ovrsi, odnosno, poslodavcu je zabranjeno radniku ispuniti novčanu tražbinu – što podrazumijeva i zabranu isplate regresa radniku«. Međutim, u slučaju da ovrhu na zahtjev vjerovnika provodi banka te mu se sredstva skidaju ne samo s plaće i drugih stalnih novčanih primanja već i drugih računa (štednja, primjerice) onda poslodavac na zahtjev radnika može regres isplatiti u gotovini i to temeljem propisa o porezu na dohodak. To je, dakle, rupa u zakonu koja se neće primijeniti na sve ovršene radnike jer bi u tom slučaju mišljenje odavno bilo doneseno, a ne samo u svrhu isplate  regresa u državnim i javnim službama. Pritom, Vlada je u svom priopćenju rekla da pravo na regres u gotovini imaju svi pod ovrhom u državnim i javnim službama, što je suprotno mišljenju Ministarstva pravosuđa. Vladina odluka pritom neće osigurati načelo jednakosti niti u državnim i javnim službama, jer svi koji su regres isplatili prije 27. srpnja, to su činili prema odredbama ovršnog zakona ili su svjesno kršili zakon.

Kolektivni ugovor potpisan daleko od očiju javnosti

Gotovo sat vremena nakon što je Božo Petrov, potpredsjednik Vlade u ostavci s pregovaračkim odborom državnih službi potpisao produženje valjanosti kolektivnog ugovora za najdulje godinu dana (kako ne bi ostali bez prava, s obzirom da im kolektivni istječe 1. kolovoza), iz Vlade je stiglo priopćenje o održavanju telefonske sjednice. Na toj je sjednici usvojen već potpisani dokument te je resorno ministarstvo rada zaduženo da o tome izvijesti pregovaračaki odbor sindikata. Kolektivni ugovor je tako daleko od očiju javnosti potpisan, a onda je javnost obaviještena da je dokument Vlada u ostavci tek usvojila, o čemu će izvijestiti sindikate, a nakon čega bi logikom stvari trebalo uslijediti i njegovo potpisivanje. Jedine novine tog dokumenta su da je u njega uglavljena isplata regresa za ovu godinu kao i mogućnosti isplate božićnice, kako bi se državne službe izjednačile s javnima čiji Temeljni kolektivni ugovor ističe u prosincu. Pritom, Vlada je šest mjeseci izbjegavala pregovore sa sindikatima da bi nakon što je izgubila povjerenje odlučila sa sindikatima, praktično preko noći, potpisati prava za koja novac nisu osigurali u proračunu.