Sveta Kata, štrajk na vrata.

08.10.2022

Vlada može očekivati reprizu štrajka iz 2019., a razlog nije samo u plaćama u školstvu

Piše: Mirela Lilek, Jutarnji list, 08.10.2022.

Nakon neuspjelog kruga pregovora sa sindikatima oko povećanja osnovice za zaposlenike državnih i javnih službi, ministar financija Marko Primorac izjavio je kako “duboko vjeruje da do štrajka kakav je bio u studenome 2019. neće doći”. Opravdanje za takvo duboko vjerovanje ministar nalazi u jednostranoj tezi da je Vladina ponuda korektna. Na stranu to što su Primorcu ovo prvi pregovori s iskusnim sindikalcima, ponuda Vlade nije korektna i nitko u Vladi u ovim okolnostima ne bi trebao vjerovati (kamoli duboko!) da neće biti reprize štrajka iz studenoga 2019., barem kad je riječ o sindikatima obrazovanja.

Naime, netom nakon pregovora, na kojima, ukratko, sindikate koji traže dvoznamenkastu cifru (13% rasta osnovice) nije zadovoljila jednoznamenkasta ponuda Vlade od šest posto, počelo je sindikalno zveckanje štrajkaškim rekvizitima: “Unajmite mikrofone, osigurajte prostor i vidimo se na Trgu bana Jelačića na Svetu Katu, opet!” (25. studenoga, op.a.). Nije to, tvrde sindikalci školstva, nikakav blef. Ako Vlada ostane kod ovakve ponude, komotno može očekivati rezervaciju Trga bana Jelačića, intonaciju “Gaudeamus igitur”, masovan odaziv na prosvjed, a potom i štrajk. U prvom redu zato jer im je i ovoga puta dosta biti “zadnjima na svirali” i drugo, ponešto mišićavije, jer oni to mogu. Jer, ako se itko u kratkom vremenu pokazao spremnim mobilizirati masu od 20 tisuća ljudi na prosvjed, to su prosvjetari.

Razlog nije samo u plaćama (67 posto učitelja i nastavnika je nezadovoljno prihodima, izvor: IDI), nego u ukorijenjenoj frustraciji odnosom prema profesiji. Nju je u ljetos “pofriškala” supruga predsjednika države aferom “Daj pet”. Pritisak roditelja na ocjene, uvjeravaju učitelji i nastavnici, od te će afere biti samo veći, pa svaki roditelj koji se zainati komotno može s odvjetničkim pojačanjem, uz pomoć savjetnika Agencije za odgoj i obrazovanje ili popustljivog ravnatelja škole, srušiti nastavniku ne samo ocjenu, nego i ono malo autoriteta što mu je ostalo. Dođe li do prosvjeda, nije teško pretpostaviti da će upravo “Daj pet” biti na jednom od transparenata. Sto je Vladi činiti? U velikom prosvjedu prije tri godine znanstvenik s Instituta “Ruđer Bošković” Saša Ceci je izjavio: “Ako me netko sada pita što bih poručio premijeru, poručio bih mu – Ovo ti je škola. Drugi put ćeš pametnije, ako bude drugoga puta”. I drugi put je tu. Unatoč tvrdnji ministra financija da je riječ o zadnjoj ponudi Vlade – porast osnovice od četiri posto od 1. listopada i još dva posto od 1. travnja, pomaci su još mogući. U tjednu pred nama očekuje se izjašnjavanje članstva. Ako zaposlenici odbiju ponudu, a Vlada ostane pri svome, uslijedio bi postupak mirenja. Propadne li, prosvjed je pred vratima (“Sveta Kata zatvara vrata”). Doduše, praksa je pokazala da je sindikalnu stranu moguće primiriti. Ne pukim pojavljivanjem premijera na pregovorima, već nešto izdašnijom ponudom koja bi iole ublažila zaostajanje plaća. Riječ je tu, kako kaže jedan od dugovječnijih sindikalaca, o dobrom ukusu u situaciji kada su zaposlenici umorni od nerazumlja. Ovoga puta traže rast plaća sukladan rastu inflacije. Pristali bi, što nažalost pokazuje i praksa, i na dosta manje, teško i na ponižavajuće malo