Piše: Bjonda Lučić, Direktno.hr, 07.09.2020.
Počela je nova školska godina, ali je ostalo niz otvorenih pitanja s kojima se suočavaju nastavnici, ravnatelji, ali svakako i roditelji koji u tzv. ”korona uvjetima” šalju djecu u školu. Dodatnu zabrinutost potiču brojke o porastu novozaraženih korona virusom. O tome je li odluka o početku školske godine stvar epidemiološke struke i razuma ili političke samovolje za portal Direktno komentirao je Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod.
O izazovima koji očekuju nastavnike, djecu i roditelje u školskoj godini koja će u svakom slučaju biti puno drukčija od prethodnih, Stipić je rekao da želi vjerovati da državna administracija raspolaže s više informacija koje idu u prilog tome zašto je krenula školska godina po ovome modelu.
“Oni koji su donijeli odluku, oni će i snositi posljedice te odluke. Izvan toga se nema što reći jer je jasno da odluku ne donose roditelji, niti sindikat, udruge, nego odluku donosi državna administracija. Dakle, oni su odlučili tako i ja želim vjerovati da oni raspolažu informacijama koje idu u prilog tome da školska godina može krenuti na način na koji je krenula”, rekao je predsjednik sindikata.
Vrijeme će pokazati je li struka pogriješila
“Uvijek mislim da struka, a ovdje se radi o epidemiološkoj struci, treba biti ta koja će politici sugerirati donošenje određenih odluka. Nas se uvjerava da upravo struka stoji iza ovakvih odluka, a je li to tako i jesu li odluke bile dobre, vrijeme će pokazati. Kao nekakav laik mogu samo reći da mi se čini poprilično neodgovorno i nedopustivo da smo bili u ‘lockdownu’ i da su škole bile zatvorene u situaciji kada smo imali deset puta manje zaraženih, a sada smo širom otvorili vrata škola”, istaknuo je Stipić.
Napomenuo je da mu se to ne čini logičnim.
“Ipak, želim napomenuti da sam tu nestručan i nastojim logično promišljati. Također pokušavam sam sebe uvjeriti da oni koji donose odluke znaju više od nas običnih građana te imaju informacije koje mi nemamo, jer je očito da ovdje logika nije u središtu pažnje”, istaknuo je.
Nastava će se, ovisno o epidemiološkoj situaciji, provoditi prema tri modela koja je izradilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
S obzirom na epidemiju korona virusa koja je proglašena 11. ožujka, Ministarstvo je za ovu školsku godinu pripremilo tri modela provođenja nastave koji će se primjenjivati ovisno o epidemiološkoj situaciji.
Model A predviđa odvijanje nastave u školi uz pridržavanje epidemioloških uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), Model B je mješoviti oblik nastave (u školi i na daljinu), a Model C je nastava na daljinu.
“Ova tri modela koja imamo proizlaze iz dosadašnjih naših iskustava i već uspostavljene prakse jer su se oni već testirali kroz proljeće ove godine. Dakle, to nije ništa novo. Uostalom i u akcijskom planu bivše ministrice Blaženke Divjak sve se temelji na ta tri modela. Prema tome, možemo reći da nije tu aktualna vlast otkrila ‘toplu vodu’, nego se radi po dosadašnjem načinu”, rekao je Stipić .
“Ono što se bitno razlikuje je procjena da se nastava može odvijati po A modelu. Sada se opet vraćamo na ono što smo već rekli, a pretpostavljam da to proizlazi iz procjene epidemiološke struke. Nadam se da je tako”, dodao je.
‘Ako procjene budu krive, nadam se da će netko za to i odgovarati’
“Mi u sindikatu zasuti smo pitanjima jer ljudi misle da mi znamo nešto više i da imamo više informacija. Mogu samo reći da struci treba vjerovati do trenutka dok nas ne razuvjeri, a nadam se da neće. Ako stvarnost demantira ispravnost ovakvih procjena, onda se nadam da će netko za to i odgovarati”, rekao je Stipić.
O tome kako se nastavnici i učitelji snalaze u trenutnoj situaciji te kakve su povratne informacije ”s terena”, Stipić je istaknuo da su djelatnici u školama zabrinuti.
“Za sve nas koji radimo u školi, prvi dan nastave je svojevrsni praznik i najsretniji smo kada možemo biti u svojim učionicama s učenicima u izravnoj komunikaciji. To je sigurno razlog zašto su danas mnogi učitelji i nastavnici zadovoljni. A mogu biti i zadovoljni osobito kada znamo kako je završila prošla školska godina i što je prethodilo njezinom završetku. S druge pak strane, ima puno zabrinutosti kao i kod svih ostalih građana ove zemlje. Zabrinuti su za zdravlje svojih učenika, kolegica i kolega, svojih bližnjih, ali i svoje zdravlje”, rekao je.
‘Neka pitanja je trebalo riješiti prije nego što smo utakmicu započeli’
“Postoji i nezadovoljstvo na koje mi iz sindikata Preporod cijelo vrijeme naglašavamo. Dakle, nezadovoljni smo upravo iz toga razloga što se nisu riješila neka od naših bitnih pitanja. Kako će biti vrednovan naš rad, osobito ako budemo morali prijeći na B, odnosno C model, jer ćemo biti u situaciji da ćemo morati raditi dva posla paralelno što će s jedne strane dovesti u pitanje kvalitetu našeg posla, a s druge strane se postavlja pitanje nagrađivanja našega rada. Takva pitanja trebala su biti riješena prije nego što smo utakmicu započeli, a ne da pravila mijenjamo u vrijeme trajanja utakmice”, istaknuo je predsjednik sindikata Preporod.
Naglasio je da nije bilo razumijevanja za njihove prijedloge.
“S nekim od tih prijedloga sam upoznao resornoga ministra još krajem srpnja jer smo očekivali da će se kolovoz iskoristiti za rješavanje tih pitanja. Međutim, nije se ništa napravilo. Dakle, mi ne znamo ništa više, nego što smo znali krajem srpnja.
Da se to riješilo, svakako bismo u novu školsku godinu ušli manje zabrinuti, ali ipak moram istaknuti da se pojavljuje osjećaj zadovoljstva stoga što smo konačno u prilici raditi svoj posao i biti s našim učenicima”, zaključio je Stipić.