23.11.2021., Izvještaj s 2. sastanka Vlade i sindikata o novom TKU-u
Kako je u dvosatnom sastanku pregovaračkih odbora Vlade i sindikata javnih službi bilo, u odnosu na 1. sastanak, dosta ponavljanja ovaj će puta bilješka biti nešto kraća. Sastanak su vodili Jadranka Dimić, predsjednica Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi i ministar Josip Aladrović. S Vladine strane na sastanku su sudjelovali Stipe Župan, državni tajnik u Ministarstvu financija, Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja i načelnica Sektora u Ministarstvu rada Ingra Žic. Tri su teme dominirale sastankom: Usuglašavanje Protokola o pregovorima, zajedničko ili odvojeno pregovaranje o visini osnovice i TKU-u i vremenski rok trajanje TKU-a.
Protokol
Preporod je na prijedlog Protokola uputio dvije primjedbe i obje su sporne, tj. nisu prihvatljive pojedinim sindikatima. Kako nije prije sastanka održan međusindikalni sastanak, nije jasno je li riječ o stavovima većine sindikata. Prva se primjedba odnosi na unošenje izdvojenog mišljenja u službeni zapisnik. Za razliku od Preporoda, od strane predstavnika pojedinih sindikata, koji su sudjelovali u raspravi, čulo se da nema potrebe za ovom dopunom zapisnika. Druga se primjedba našeg sindikata odnosila na redovito informiranje članstva o sadržaju pregovora. Vilim Ribić je mišljenja da bi tijekom pregovora trebalo obavještavati samo sindikalna tijela, ali ne i članstvo. Željko Stipić je, odgovarajući Ribiću, naglasio da neće ulaziti u obrazlaganje prijedloga Preporoda jer to nije primjereno na sastanku na kojem sudjeluje i druga strana. To je tema, istaknuo je Stipić, isključivo za sastanak sindikalne strane. Nakon što su još neki sindikati podržali Ribića, dogovoreno je da će se ovo pitanje raspraviti na međusindikalnom sastanku.
Osnovica i TKU
Nakon što je Stipe Župan upoznao sudionice i sudionike sastanka s makroekonomskim pokazateljima, a Stipe Mamić ga nadopunio rečenicom „da nije predviđen nikakav rast plaća u 2022. godini, povela se iscrpljujuća rasprava o potrebi prezentacije Finine analize o kretanju plaća i povezivanju, odnosno odvajanju pregovora o osnovici plaće i sadržaja TKU-a. Dio predstavnika Sindikata smatra da je važno prezentirati u pregovorima podatke o plaćama, dok neki sindikalisti smatraju da analiza neće biti od pomoći u pregovorima. Ribić, koji se zalaže za prezentaciju analize, smatra da bi u pregovore, kao i u drugim zemljama, trebalo uključiti i pitanje 13. plaće. Također, on smatra da analiza ne smije sadržavati samo podatke o rastu plaća u javnom sektoru, nego i kretanje svih ostalih plaća u državi. Sanja Šprem, iz Sindikata hrvatskih učitelja, ističe da bi svaka analiza trebala obuhvatiti i smanjenja plaće od 4, 8 i 10-posto i 3,5,7 i 9-posto. U nastavku rasprave o ovoj temi „zaiskrilo“ je oko pitanja korekcije osnovice plaće. Nakon što je prvo Jadranka Dimić spomenula korekciju osnovice u skladu s porastom troškova života, a Željko Stipić iz Sindikata Preporod podržao kolegicu Dimić, ali i ilustrirao ovaj zahtjev na primjeru koliko se kilometra moglo s istim automobilom za 500 kn prijeći 2017. kada je cijena goriva bila 9 kn i sada kada je gorivo zamrznuto na cijeni od 11 kn, tj. da je radnicima od bilo kakve analize važnije što su i koliko čega mogli za isti iznos kupiti početkom ili na kraju ove godine. U svom je javljanju Ribić Stipićev prijedlog proglasio „zalaganjem za manju plaću profesora“. „Statistika je važna, a ne rast troškova života“ – zaključio je Ribić. Nada Lovrić, iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama smatra da bi u pregovorima o osnovici trebalo povesti računa o „potrošačkoj košarici“.
Trajanje TKU-a
U raspravi o Vladinom prijedlogu s prvog sastanka da TKU traje 2 godine, uglavnom se ponavljala argumentacija s prošlog sastanka. Nakon što su i ministar Josip Aladrović i državni tajnik Stipe Mamić naglasili da je, zbog preuzetih obveza, Vladi jako važno da se trajanje TKU-a vezuje uz donošenje novog Zakona o plaćama, dva je prijedloga iznio Željko Stipić. Prvi je da se Ugovor potpiše na 4 godine, uz napomenu da oni njegovo dijelovi koji su povezani sa Zakonom o plaćama budu predmet izmjena i dopuna i drugi je prijedlog da se odgodi donošenje odluke o trajanju TKU-a sve do kraja pregovora kada će se članstvo Preporoda izjašnjavati o prihvatljivosti novog TKU, a u čijem je sadržaju i vremenski rok trajanja. Stipićevom prijedlogu podršku su pružili i Vilim Ribić i ministar Josip Aladrović uz nadopunu da bi skupina pravnika s obje strane trebala paralelno raditi na iznalaženju rješenja za ovaj problem.
Na kraju sastanka ministar Aladrović iznosi 6 zaključaka. Prvi, Sindikati trebaju međusobno usuglasiti sporan dio Protokola. Drugi, na sastanku se nije raspravljalo o materijalnim pravima. Treći, dvije se strane trebaju usuglasiti hoće li se odvojeno pregovarati o osnovici i ostalom sadržaju TKU-a. Četvrto, analiza o kretanju plaća prethodit će pregovorima o osnovici. Peto, trajanje Ugovora će biti na samom kraju pregovora, ali će radna skupina cijelo vrijeme raditi na iznalaženju rješenja za ovaj problem. Šesto, na idućem sastanku počinje se pregovarati o samom tekstu TKU-a. Treći će sastanak pregovaračkih odbora biti održan 30. studenoga.
Željko Stipić