28.12.2021.
Izvještaj s 5. sastanka pregovaračkih odbora
Peti, skoro trosatni, sastanak Pregovaračkog odbora Vlade i Pregovaračkog odbora sindikata javnih službi, održan 28. prosinca 2021., vodili su Antun Guljaš, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u Hrvatskom zdravstvenom osiguranju i ministar Josip Aladrović. Sastanak je započeo izvještajem Inge Žic, načelnice u Ministarstvu rada, o sastancima formiranih radnih skupina koje bi trebale pripremiti određena pitanja za pregovore i državnog tajnika u Ministarstvu zdravstva Tomislava Dulibića o sastancima s predstavnicima sindikata zdravstva na kojima se raspravljalo o problemu visine naknade za sistematske preglede. Oboje izlagača zadovoljno je s dosad postignutim.
U svom je osvrtu na Dulibićevo izlaganje Sanja Šprem, predstavnica Sindikata hrvatskih učitelja, istaknula da kroz novi TKU treba uključiti i rješenja koja će osigurati da se sistematski pregledi stvarno i provode u školama. Na problem izostanka sistematskih pregleda u zdravstvu upozorila je i Anica Prašnjak, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara. Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, smatra da se u školstvu sistematski pregledi provode „skoro stopostotno“. Predstavnica SHU-a je obećala da će Mamiću biti dostavljeni konkretni podaci o kršenju ovog prava.
U nastavku je sastanka, Iva Sabljak, direktorica Sektora iz Fine-e, iznijela podatke o financijskim sredstvima neophodnim za podmirenja sindikalnih zahtjeva koji su izneseni na prethodnom sastanku. 89 mil. kn je potrebno dodatno izdvojiti za rast regresa s 1.500,00 kn na 2.000,00, a u slučaju rasta na 3.000,00 kn 267 mil. kn. Isti su iznosi u pitanju i u vezi isplate božićnice. Za isplatu dara za djecu, u slučaju rasta sa 600,00 kn na 700,00 kn treba izdvojiti dodatnih 10 mil. kn. Kako uskrsnice sada nema u TKU-u, za njenu je isplatu potrebno izdvojiti 89 mil. kuna ako ju se isplaćuje u iznosu od 500.00 kn, odnosno 534 mil. kn ako ju se isplaćuje u iznosu od 3.000,00 kn. Trošak isplate dodatnog i dopunskog osiguranja, u iznosu od 250 kn mjesečno, iznosio bi 534 mi.l kn. Dodatnih 18.5 mil kn stajala bi isplata jubilarne nagrade po osnovi od 2.000,00 kn umjesto sadašnjih 1.800,00 kn. Za povećanje otpremnine, s dvije na tri osnovice, potrebno je dodatnih 45 mi.l kn. Isplata covid-dodatka, ne samo u zdravstvu nego u svim javnim službama, koštala bi 356 mil. kn. 8-postotno uvećanje osnovne plaće za sveučilišne specijaliste predstavlja trošak od 14 mil. kn. 38 mil. kn stajalo bi povećanje naknade od 1kn/km na 1.10 kn/km, 77 mil. kn na 1.20 kn/km, 131 mil. kn na 1.30 kn/km i 154 mil. kn na 1.40 kn/km. Za isplatu 13 plaće, ovisno o tome isplaćuje li se 1/3 ili 2/3, sa ili bez uvećanja osnovice, potrebno je osigurati 596 mil. kn, odnosno 1.2 mld. kn. U slučaju porasta iznosa predviđenog za sistematski pregled s 500,00 kn na 1.200,00 ili 1.500,00 kn sadašnji bi iznos od 89 mil. kn narastao na 124 mil. kn, odnosno na 178 mil.kn. 889 mil. kn je neophodno osigurati za isplatu toplog obroka u iznosu 416 kn mjesečno.
U osvrtima na iznesene podatke predstavnici sindikalne strane ( Vilim Ribić i Renata Čulinović-Čaić) su isticali da su sindikalni zahtjevi realni, dok su predstavnici Vlade ( Josip Aladrović, pomoćnik ministra financija Zdravko Zinušić i Stipe Mamić) naglašavali neprihvatljivost i nerealnost sindikalnih zahtjeva. Katarina Litva, iz Državnog zavoda za statistiku, predočila je predstavnicima sindikata podatke o nominalnom i realnom rastu plaća u pojedinim javnim službama od 2016. do 2020. U ovom su razdoblju u zdravstvu plaće realno rasle 23-posto, a u obrazovanju 17-posto.
Nakon izlaganja predstavnice DZS-a pregovori su otišli u „krivom „ smjeru. Raspravljalo se, nadugačko i naširoko, o razlozima većih plaća u zdravstvu, odnosu porastu plaća i broja zaposlenih, odlasku zaposlenih iz zdravstva u inozemstvo, razlozima rasta broja zaposlenih u obrazovanju itd. Od svih je sudionica i sudionika sastanka, već pri njegovom završetku, Željko Stipić iz Sindikata Preporod, zatražio da se pregovori konkretiziraju, da se izbjegnu jalove rasprave na budućim sastancima i da se predstavnik Vlade, ministar Aladrović, izjasni o namjerama Vlade, preciznije želi li Vlada, kroz sadržaj novog TKU-a, smanjiti ili zadržati postojeću cijenu rada u javnom sektoru ili ju, u uvjetima najavljenog gospodarskog oporavka, povećati. Ključno je pitanje ovih pregovora, istaknuo je Stipić, kamo želimo stići s njihovim završetkom. Ako ne znamo što želimo postići, onda su nam svi putevi dobri. A kako bismo izbjegli daljnja lutanja, važno je da se u pregovore uključi ministar Zdravko Marić, ali i njegove kolege ministri zaduženi za pojedine javne službe. Nakon mjesec dana pregovaranja vrijeme je da sindikalni predstavnici znaju na čemu su. Ovo je važno jer Vlada, dok njeni predstavnici sindikalne zahtjeve proglašavaju nerealnim, najavljuje nove proračunske izdatke kao što su obiteljske mirovine i poticaji za povratnike iz inozemstva. Ovakvim se najavama razumljivo podgrijavaju i očekivanja sindikalnog članstva – zaključio je predstavnik Preporoda.
Da se rasprava raspršila, odnosno otišla u različitim smjerovima složio se, zaključujući sastanak, ministar Aladrović te dodao da je suglasnost dviju strana postignuta samo oko sistematskih pregleda. Do idućeg će sastanka predstavnici Vlade obaviti dodatne konzultacije o Vladinom kontraprijedlogu. Na slijedećem će se sastanku proširiti sastav predstavnica i predstavnika Vlade u ovim pregovorima – obećao je ministar Aladrović.