Sindikati: On nove vlasti zahtijevamo dijalog o položaju radnika

30.04.2024

30.04.2024.

Predstavnici sindikata položili su u utorak vijenac na gradskome groblju Mirogoju u spomen na sve žrtve radničke borbe, poginule radnike i hrvatske branitelje, te su poručili kako će od nove vlasti zahtijevati dijalog kako bi položaj radnika u Hrvatskoj bio bolji.

– Došli smo ovdje pokloniti se palim braniteljima, palim radnicima za domovinu i izraziti zahvalnost, izjavio je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever istaknuvši kako hrvatski radnici moraju biti središte interesa buduće vlasti jer bez čovjeka nema rada ni stvaranja.

Sever je izrazio nadu kako će se u budućnosti događati još intenzivniji dijalog s poslodavcima pogotovo s onima u privatnom sektoru. Istaknuo je kako očekuje veću količinu kolektivnih pregovaranja kako bi što veći broj hrvatskih radnika bio u poziciji pregovarati za dostojnije plaće i radne uvjete.

– U ovoj zemlji se sve više klizi prema interesima poslodavaca te pohlepa počinje nadvladavati zdravi razum, naglasio je Sever ocijenivši kako se u Hrvatskoj sve manje govori o solidarnosti među ljudima i radnicima za koju smatra da će biti od izuzetne važnosti u budućnosti.

Poboljšanje radnih i socijalnih uvjeta

– U vrijeme proteklih izbora naša kampanja bila je – vrijeme je za radnike. Vrijeme za radnike jer radnika nedostaje na tržištu, a kada nečega nedostaje na tržištu ta roba mora imati daleko veću cijenu, izjavio je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel istaknuvši kako Hrvatska više ne smije biti zemlja jeftine radne snage.

Novosel je apelirao na novu vlast da riješi politiku plaća te je ustvrdio kako minimalna plaća ne može i ne smije biti jedini instrument za utvrđivanje plaće, a da se druge plaće budu prepuštene na dogovor poslodavaca i radnika.

– U Hrvatskoj moraju biti tri razine plaće. Najniže za najjednostavnije plaće, za srednje složene poslove i za visoko složene poslove, izjavio je Novosel.

Novosel je istaknuo zahtjeve za nove i bolje mirovinske te socijalne politike kao i regulaciju prekovremenog rada za koje je ocijenio da su nužni te kako su bolji radni i životni uvjeti ono što hrvatski građani trebaju i zaslužuju.

– Moramo promišljati o interesu radnika jer je taj interes zapravo interes svakog građana Republike Hrvatske, istaknula je predsjednica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem naglasivši kako će sindikati u javnom sektoru nastaviti s pritiskom i dijalogom kako bi se izborili bolji radni uvjeti.

– To je nužno jer nas ove jeseni nas očekuju novi pregovori za osnovicu plaće i novi pregovori o gradskim kolektivnim ugovorima koji su nova prilika da se o položaju radnika progovara vrlo iskreno i jasno kao i da se nastave štiti i poboljšavati prava radnika, zaključila je Šprem.

Sindikalna scena nikad tiše nije dočekivala Praznik rada

Sutra je Praznik rada – koji sindikalna scena nikada nije tiše dočekivala. Gotovo da nema prosvjednih okupljanja, čak niti dijeljenja prvomajskog graha za građane i radnike.

– Taj Praznik je neka vrsta neželjenog djeteta kada su u pitanju sindikati. Zapravo sindikati ne znaju što s time napraviti. Pa su onda u jednom trenutku to sindikati prebacili sindikalnim središtima. Onda su se sindikalne središnice nešto kilavile s time. Onda nakon toga se jedva dočekalo da se u tu priču upletu gradovi. U svakom slučaju, Praznik rada ima svoj duboki smisao. Svako vrijeme donosi svoje probleme za radnike, zato je Praznik rada prilika da se na to ukaže. Smatram da će se obilježavanje Praznika rada preporoditi, a ne nestati, poručio je u emisiji “Studio 4” Željko Stipić, predsjednik Sindikata „Preporod“.

U fokus ovogodišnjeg obilježavanja Praznika rada sindikat Preporod stavio je problem pomoćnika u nastavi.

– Ima ih više od 5000 u našim školama i što je još važnije iz godine u godinu sve ih je više. Radi se o skupini radnika koja je potpuno negdje na margini. Zašto? Zato što država misli da to tako može i vjerojatno i može dok oni sami ne počnu pružati otpor, rekao je Stipić.

Naglasio je kako je neprihvatljivo da se njihova cijena rada razlikuje od grada do grada, od županije do županije.

– Oni su po svemu drugorazredni u našim školama. Rade jedan vrlo osjetljiv i važan posao. Njihova plaća nije riješena uredbom o koeficijentima. Na njih se ne odnose kolektivni ugovori. U ovoj zemlji je nažalost normalno i mi želimo na to ukazati da se njima krajem lipnja prekinu ugovori o radu iako će nastaviti raditi u rujnu, da bi se izbjegla jedna ili dvije plaće i da bi se izbjeglo plaćanje regresa, kazao je Stipić.

Sindikat Preporod i pomoćnici u nastavi sutra će od 10.30 biti na štandu kod ulaza u park Maksimir. 

– Dijelit ćemo letke u kojima objašnjavamo problem na koji sam sad ukazao, dijelit ćemo karanfile, imat ćemo i konferenciju za medije, najavio je Stipić.