Sanaderova obećanja stigla na naplatu, sindikati krenuli s tužbama: ministar Marić mora pronaći milijardu i pol kuna za povišice

23.11.2016

Piše: Vedran Marjanović/Slobodna Dalmacija

Novoformirana Vlada Andreja Plenkovića danas će se suočiti s prvim tužbama javnih službi zbog neispunjavanja dogovora o povećanju plaća iz 2009. godine koje je obećao tadašnji premijer Ivo Sanader. Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu “Preporod”, kako nam je jučer potvrđeno u središnjici sindikata, na Općinskom će sudu u Zagrebu danas podnijeti prve četiri tužbe za nadoknadu uskraćenog povećanja osnovice za izračun plaća od šest posto.

– Vidjet ćemo kako će postupanje suda po našim žalbama teći i kojim tempom. Mi smatramo da dug države nije sporan, a što se tiče prvih presuda, kada će one biti, nezahvalno je bilo što prognozirati – poručili su nam iz “Preporoda”.

Njihove tužbe temelje se na dijelu Sporazuma o plaćama u javnim službama iz 2009. u kojem je Vlada preuzela obvezu da osnovicu za izračun plaća vrati na iznos od 5415 kuna kada BDP poraste dva i više posto dva kvartala zaredom na međugodišnjoj razini.

U “Preporodu” smatraju da je rečena obveza Vlade nastupila s 1. siječnja ove godine, što znači da se dug proteže na prvih devet mjeseci ove godine i stalno raste, s protokom vremena, kamatama i sudskim troškovima. Ako uspiju prve tužbe, država bi se mogla suočiti s dugom prema 180 tisuća zaposlenih u javnih službama od najmanje milijardu i 300 milijuna kuna, a s kamatama i sudskim troškovima dug bi mogao iznositi milijardu i pol kuna.

Rok do kraja godine

Većinski sindikati javnih službi dali su rok Vladi do kraja godine za utvrđivanje načina rješavanja preuzetih obveza za plaće prema zaposlenima u javnim službama. Prema neslužbenim informacijama iz sindikalnih krugova, ministar financija Zdravko Marić zatražio je “time-out” oko rješenja za zaposlene u javnim službama zbog izrade proračuna.

Iz konačnog prijedloga državnog proračuna za iduću godinu bit će jasno što je sadašnja vlast namijenila učiteljima, profesorima, policajcima, liječnicima i ostalim javnim i državnim službenicima. Ako ne budu zadovoljni masom plaća koja će u 2017. biti predviđena za javne i državne službe, izgledno je da će i veliki sindikati posegnuti za pravdom na sudu.

Dok u sindikalnim krugovima postoje razilaženja o tome jesu li se ispunili uvjeti za utvrđivanje povećane osnovice za izračun plaća s 1.1.2016., nitko ne dvoji da od 1. siječnja iduće godine osnovica treba biti uvećana na spomenutih 5415 kuna.

Postoje, naime, sporenja oko toga je li BDP tijekom 2015. rastao potrebnih dva i više posto u dva kvartala, ali je nesporno da se potreban rast BDP-a dogodio tijekom ove godine.

Tako je Sindikat policije Hrvatske nedavno izišao s upozorenjem svom članstvu da ne nasjedaju olako na prijedloge da pokrenu tužbe zbog neusklađenja osnovice s početkom ove godine, jer, napomenuli su, službeni podaci o rastu BDP-a u 2015. nisu objavljeni. Za SPH povećanje osnovice s 1.1.2017. na 5415 kuna ni bi smjelo doći u pitanje.

– Obzirom na navedeno, svaka preuranjena tužba bi mogla prouzrokovati njen gubitak, a samim time i troškove za tužitelja – upozorava SPH svoje članove. Sindikati javnih službi moraju biti oprezni u pokretanju sudskih postupaka zbog ranijeg iskustva u sličnim situacijama.

Zagonetna promjena

Tako je dio sindikata u javnim poduzećima potražio pravdu sudskim putem nakon što je Vlada pokojnog Ivice Račana početkom 2000. jednostrano otkazala, odnosno dala je naloge upravama javnih poduzeća da otkažu kolektivne ugovore u njihovim tvrtkama.

U početku rješavanja tih tužbi, a bilo ih je nekoliko tisuća, svi su sudovi, od općinskih i županijskih do Vrhovnog suda, donosili presude u korist radnika, pa se procjenjivalo da će državu taj ‘luksuz’ koštati više od dvije milijarde kuna. Odjednom se, nakon nekoliko godina i promjene vlasti, sudska praksa zagonetno promijenila u rješavaju sporova između radnika javnih poduzeća i njihovih uprava.

Odjednom su radnici počeli gubiti sporove, što je i danas pretežiti slučaj, a nekima od njih ovrhama je utjerivan dug za sudske troškove.