Piše:Lana Kovačević, Večernji list, 05.10.2019.
Foto: Davor Javorović, Pixell
Hoće li gotovo tisuću kuna razlike između učitelja koji rade u produženom boravku i profesora tjelesnog odgoja koji rade vikendom u školskim dvoranama, a koji plaću primaju iz budžeta Grada Zagreba, stvoriti jaz između svih ostalih učitelja i profesora koji ovise o državnom proračunu, a čija plaća neće osjetiti navedenu povišicu?
Hoće! Itekako. Koliko god sindikati uključeni u pregovore s Vladom, a nošeni podrškom ministrice Blaženke Divjak, tvrdili da je u ovom “zagrebačkom primjeru” riječ o pozitivnoj diskriminaciji.
Ne skrivaju sindikati obrazovnih djelatnika da sada još više očekuju da svima u tome sektoru bude izjednačen rast, a ne samo zagrebačkim nastavnicima – pa će zbog toga još glasnije prosvjedovati jer unatoč podršci ministrice Divjak, s Plenkovićem nisu iznjedrili zajednički dogovor o povećanju koeficijenata. Nisu sindikati, da budemo posve iskreni, iznjedrili dogovor ni s ministricom Divjak, koja je istodobno s implementacijom Škole za život odlučila stati na “stručnu”, točnije sindikalnu stranu. Podsjetimo, isti ljudi koji će sada u štrajk i za koje ministrica tvrdi da s novom školom imaju više posla i odgovornosti te da zaslužuju više sjedili su prošle godine s njom na potpisivanju kolektivnih ugovora za učitelje i nastavnike u osnovnim i srednjim školama. Tada ni sindikalnim predstavnicima, a ni ministrici na pamet nije palo raspravljati o koeficijentima. A trebalo je. Tada je Divjak trebala pokazati svoju snagu, a ne sada “bildati mišiće” u koalicijskim očima jer, kako smo to tisuću puta naglašavali, svaka reforma obrazovanja ne kreće od kupnje računalne opreme, nego od nastavnika, odnosno njegove edukacije i riješenih uvjeta za uspješno i kvalitetno obavljanje posla.
Ovako su, nažalost, oni nastavnici koji savjesno obavljaju svoj posao ostali zarobljeni, ponovno s ulogom negativaca u filmu različitih interesa – onom državnom, onom političkom i na kraju onom sindikalnom, da bi na sve to dobili još i Bandićevu čestitku – 800 kuna više, ali samo za zagrebačke nastavnike. Žalosno.