Piše: Biljana Pavelić
Sastanak treći. Dan utorak, 5.12.2017. Nakon ovog sastanka zaključila sam da moram smanjiti očekivanja, inače ću se totalno razočarati.
Razočarenje prvo, sastanak opet u istoj dvorani, klima isključena, ali temperatura i dalje preniska, pa smo se zagrnuli jaknama.
Nakon 15-ak minuta dolazi ministrica Blaženka Divjak. U tih sat vremena koliko se zadržala nije se ni razgovaralo o konkretnim točkama Kolektivnog ugovora, već je to bio razgovor o načelnim stvarima koje bismo trebali promijeniti.
Gospodin Mihalinec napokon je dočekao ministricu, naglasio da nam je jako važno da je ministrica tu i o četiri točke koje smatra jako važnima pričao sat vremena.
Te točke su:
- 1) Sustav nagrađivanja nastavnika – naglašava da bi Nezavisni sindikat htio da to postane sastavni dio GKU, a da se kriteriji nagrađivanja mogu dogovoriti i nakon sklapanja GKU. Iskreno ne razumijem što bi to onda trebalo biti u GKU ako će se kriteriji dogovarati naknadno, ali ja sam u ovom nova pa valjda ni ne moram sve razumjeti.
- 2) Posebni uvjeti rada gdje se spominju učenici s teškoćama, oni sa individualiziranim i prilagođenim programima i slično. Pomislila sam, hajde napokon nešto pametno i važno, ali opet nije bilo riječi ni o čemu konkretnom, već samo načelno da taj rad oduzima puno vremena i kako ga treba bolje valorizirati. Od konkretnih prijedloga opet ništa.
- 3) Škole sa otežanim uvjetima rada, opet jedna općenita tema.
- 4) Naknade za vjernost službi koji se odnosi na zaposlenike sa 20 i više godina staža i gdje gospodin Mihalinec smatra da je potrebno vratiti 4%, 8% i 10% povećanja za te zaposlenike. Tu se odmah uključuje gospodin Stipe Mamić, zadužen za financije, i smatra da je to preteška stavka i da bi trošak iznosio oko 200 milijuna kuna. Osim toga smatra da su ti postotci kompenzirani 3-6%, da prihvaćanje ovog zahtjeva nije realno za očekivati, a o svemu ostalom se može pregovarati.
Ministrica zahvaljuje na iznesenim problemima, smatra da je najvažnija kvaliteta obrazovanja koju učenik dobije, tj. kvaliteta nastavnika i da svakako nije dobar kriterij za povećanje plaće broj godina provedenih u prosvjeti već da treba urediti sustav nagrađivanja, ali opet ostaje na onom „trebalo bi“.
U raspravu se uključuje i predsjednik našeg sindikata Željko Stipić koji iznosi da su neke specifičnosti vezane samo za srednjoškolsko obrazovanje i da ih nigdje drugdje nije moguće riješiti, a to su poslovi vezani uz državnu maturu i poslovi vezani uz produžnu nastavu. Nama je neprihvatljivo da ti poslovi budu tretirani kao ostali poslovi. Za sada je jedino riješeno i to neodgovarajuće, mentorstvo na završnom ispitu i treba pronaći način kako platiti one koji rade. Naš predsjednik podsjeća i na HDZ-ov predizborni odgovor na pitanje o ovoj temi koji je glasio da poslove vezane uz državnu maturu i održavanje produžne nastave treba dodatno platiti, jer se radi o dodatnim poslovima.
Ministrica HDZ-ovo obećanje ne može komentirati i kaže da treba vidjeti što znači 40-satni radni tjedan i je li produžna nastava u SŠ isto što i ispiti u ljetnom roku na fakultetima.
Nezavisni sindikat ima drugačiji stav o produžnoj nastavi i smatra da produžnu nastavu treba ukinuti i vratiti polaganje ispita. Smatra da se problem može riješiti tako da se ne ograničava dopunska nastava kojom bi se učenički zaostaci u svladavanju gradiva riješili u toku školske godine, a ne na njenom kraju.
Predsjednik Preporoda se u potpunosti slaže i podržava prijedlog da se produžna nastava ukine, ali ako ona ipak ostane, njeno održavanje svakako treba platiti.
Nakon ministričinog odlaska sve se razvodnilo i nije bilo smisla ni počinjati raspravu o konkretnim člancima GKU jer je vrijeme predviđeno za ovaj sastanak bilo pri kraju.
„Nada posljednja umire“ pa se zato i ja nadam da ćemo na idućem sastanku početi rješavati sporne članke ugovora.