06.05.2023.
Izvještaj s 4. sastanka predstavnika Vlade i srednjoškolskih sindikata
Jučerašnji je sastanak protekao u iznošenju sindikalnih prijedloga vezano uz važne članke, od članka 19. do članka 23., i odgovorima, uglavnom Stipe Mamića, državnog tajnika, koji su se uglavnom svodili na obrazloženja zašto su sindikalni zahtjevi neprihvatljivi ili objašnjenja zašto prijedlozi sindikata traže „cjelovitu analizu“ od strane predstavnika Ministarstva. Među ovim drugima, a vezano uz članak 19., našao se i zahtjev sindikata da se po nastavnike povoljnije uredi pitanje sudjelovanja na nastavničkim i razrednim vijećima, stručnim aktivima, roditeljskim sastancima, informacijama i pripremama učenika za natjecanja izvan njihova uobičajenog radnog vremena. U svezi s ovime predstavnici Vlade ne žele ni čuti za rješenje prema kojem bi se ovi sadržaji, u slučaju ispunjavanja određenih uvjeta, smatrali dvokratnim radom. Vladi je neprihvatljivo i ukidanje postojećeg ograničenja prema kojem se nastavniku za poslove mentorstva pri izradi završnog rada isplaćuje naknada za najviše 10 učenika, odnosno 40 sati. Ipak, ovim će se prijedlogom pregovarači Vlade dodatno pozabaviti.
Uz članak 20., odnosno članak kojim se regulira pitanje otežanih uvjeta rada, sindikati su istaknuli 2 zahtjeva. Prvi je zahtjev bio da se svim radnicima dviju gospićkih srednjih škola i radnicima Srednje škole Otočac osnovna plaća uveća za 10-posto. Ovome zahtjevu u prilog istaknuto je više pripremljenih argumenata, od podataka o sredinama i samim školama te njihovim radnicima i učenicima, do uvrštavanja ovih gradova u jedinice lokalne samouprave koje stječu status brdsko-planinskog područja (Odluka Vlade iz 2019.). Drugi je zahtjev bio da se i radnicima škola koji žive i rade u područjima koja su najviše stradala u potresu koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, također, omogući, barem u naredne 4 godine, uvećanje plaće koje je predviđeno ovim člankom. Za razliku od 1. prijedloga o kojem su se predstavnici Vlade obvezali cjelovito informirati i tek onda zauzeti stav, 2. je prijedlog prokomentiran na način da predstavnici Vlade ne vide rješavanje ovog problema kroz sadržaj ovog članka i granskog kolektivnog ugovora.
Vezano uz posebne uvjete rada, odnosno članak 21., sindikati su istakli više zahtjeva. Najviše se raspravljalo o dokidanju postojećeg limita (3 učenika) vezanih uz rad s učenicima koji se školuju prema prilagođenom programu i povećanje postojećeg uvećanja vrijednosti sata od 7-posto. Zatraženo je i da se uvećanje osnovne plaće nastavnicima od 5-posto za rad u 3 ili više škola poveća na 10-posto. Vezano uz ovaj članak postavljen je i zahtjev za isplatom službeničkog dodatka, zbog povećanog opsega poslova i nemogućnosti ostvarivanja prava na plaćanje prekovremenog rada, tajnicima i računovođama. O ovom će se zahtjevu predstavnici Vlade očitovati nakon što ga „pažljivije“ razmotre.
Predstavnicima Vlade neprihvatljiv je i zahtjev sindikata da se zaposlenicima posebne ustanove (članak 22.) umjesto 15-posto osnovna plaća uveća za 25-posto. Sindikati su zatražili i da se među aktivnosti koje se vrednuju kao neposredni odgojno-obrazovni rad kroz oblik dodatne nastave uvrsti i pripremanje učenika za državnu maturu (članak 23.).
Termin novog, 5. sastanka, ugovorit će se nakon zajedničkog sastanka članica i članova osnovnoškolskog i srednjoškolskog pregovaračkog odbora s ministrom Radovanom Fuchsom 9. svibnja.