21.04.2023.
„Naše viđenje na vaše viđenje!“
I na 3. sastanak srednjoškolskih pregovaračkih odbora pregovaračka strane Vlade nije došla bolje pripremljena. Ponovno su se „negdje po putu“ pogubili e-mailovi upućeni od strane sindikata. Sindikalna je strana izostanak podataka zatraženih na 1. sastanku ocijenila neodgovornim. Nije bilo odgovora ni na pitanje o kašnjenju naknade koja pripada nastavnicima za uvođenje u rad nastavnika početnika. Predstavnici Vlade su ponovno obećali sindikatima dostaviti zatražene podatke. Ukoliko do ovoga ne dođe ni na idućem sastanku, sindikati će razmotriti način svog sudjelovanja u pregovorima.
Pregovaračkom odboru Vlade, u kojem je opet glavnu riječ imao državni tajnik Stipe Mamić, nije prihvatljivo davanje sindikatima prava na štrajk ukoliko pregovori o novom kolektivnom ugovoru ne budu pokrenuti u predviđenom roku (članak 3.) i razdoblju produžene primjene pravnih pravila s 3 na 6 mjeseci (članak 4.). Neprihvatljivo im je i uvrštavanje novih radnih mjesta, npr. voditelja kuhinje u učeničkom domu na postojeći popis radnih mjesta. Također, predstavnici Vlade odbijaju izostanak formulacije („ostali poslovi sukladno važećim zakonskim i podzakonskim propisima“) koja omogućava širenje opisa poslova nastavnika, suradnika u nastavi i stručnih suradnika (članci 9., 10, i 11.).
S obrazloženjem („Vi predlažete ispravku, a mi predlažemo izbacivanje iz Ugovora svega što je u Zakonu.“) pregovaračka strane Vlade nije prihvatila usklađivanje datuma, s 30. rujna na 7. listopada, za izdavanje odluke o tjednom i godišnjem zaduženju (članak 13.). Predstavnicima Vlade nije prihvatljiv ni prijedlog kojim bi se duplo skratio period (s 30 na 15 minuta) u kojem se može nastavnika srednjoškolske ustanove zadužiti dežurstvom (članak 14.)
Najvažniji dio pregovora odnosio se na članke (16. i 17.) koji govore o plaćama. Dogovora dviju strana nema oko više zahtjeva koje su istakli sindikati, kao što su npr. reguliranje prava na uvećanje plaće za dvokratni rad radnicima koji rade u dvije ili više škola u jednom danu ili izostavljanje postojećeg ograničenja u pogledu ostvarenja prava na dvokratni rad (nastavnička i razredna vijeće, sjednice stručnih aktiva, roditeljski sastanci i informacije te pripreme učenika za natjecanja) i delimitiranje naknade za mentoriranje učenika pri izradi završnog rada. Predstavnicima Vlade neprihvatljiva je i načelna formulacija koju predlažu sindikati prema kojoj bi se za svaku vrstu rada, po nalogu poslodavca, npr. rad subotom i nedjeljom, primjenjivala predviđena uvećanja.
Vezano uz plaću, sindikati su potaknuli sveobuhvatnu razmjenu argumenata o aktualnoj situaciji. Prvo liječnicima, a sada se najavljuje i medicinskim sestrama i sucima, Vlada obećava povećanje plaće. Na djelu su lobiranja, koja bi se mogla odraziti na buduće odnose kada su u pitanju plaće u različitim javnim službama. Školski sindikati sa zabrinutošću prate situaciju i ukoliko dođe do narušavanja postojećih odnosa, koji su ionako nepovoljni po radnike u srednjim školama, vrlo brzo bi mogle uslijediti sindikalne akcije – istaknuli su predstavnici sindikata.
Pojašnjenja državnog tajnika da smo još jako daleko od donošenja novog Zakona o plaćama; a posebno od donošenja dviju uredbi, jedne za javne a druge za državne službe; nije smanjilo zabrinutost sindikalnih pregovarača. Sastanak je održan 21. travnja i trajao je 2 sata. Novi je pregovarački sastanak zakazan za 5. svibnja.
Ponavljanje gradiva
Treći je sastanak osnovnoškolskih pregovaračkih odbora održan 21. travnja. Vladin je pregovarački odbor vodio državni tajnik Stipe Mamić. Sa strane Vlade zapaženiju je ulogu u pregovorima imala i Ivana Bulešić, načelnica sektora za pravne poslove.
Na početku sastanka je Sanja Šprem, predsjednica SHU-a, predstavila sadržaj dopisa koji su sindikati Obrazovne vertikale uputili Vladi i u kojem se iznose stajališta sindikata po pitanju parcijalnih povećanja plaća i donošenja novog Zakona o plaćama. Sindikati su osobito zabrinuti zbog najavljene mogućnosti postojanja različitih osnovica za izračun plaće npr. liječnika i svih ostalih radnika u javnim službama.
Sastanak je nastavljen raspravom, na trenutke i žustrom, o postizanju dogovora kojim bi se reguliralo plaćanje učitelja i ispitnih koordinatora za obavljanje poslova vezanih uz provođenje ovogodišnjih nacionalnih ispita. Nikakav konkretan dogovor nije postignut. Sindikatima je jedino odgovoreno da će ovo pitanje još jednom biti predočeno ministru i da bi do idućeg sastanka, ili najkasnije na njemu, Ministarstvo zauzelo konačan stav.
Nakon stanke koja je uslijedila na zahtjev sindikata, u nastavku sastanka još se jednom raspravljalo o radnim mjestima službenika i namještenika. Predstavnici Vlade nisu prihvatili prijedloge sindikata da se među radna mjesta uvrste njegovatelji i odgajatelji u posebnim ustanovama, domari-vozači (radnici koji uz domarske poslove svakodnevno dovoze i odvoze učenike u školu i iz škole) i pomoćnici u nastavi.
Najvažnija informacija koju su sindikati od državnog tajnika saznali nakon stanke bila je „da je svim školama s više od 300 učenika, a koje su prethodno to zatražile, odobreno zapošljavanje psihologa“. Iako se od pojedinih sudionika sastanka moglo čuti da ova informacija nije točna, predstavnici Ministarstva su ostali pri ocjeni o njenoj vjerodostojnosti.
Iz barem dva razloga sadržajniji bi trebao biti 4. sastanak. Prvi je taj da bi se na njemu napokon trebalo vidjeti postoji li spremnost Ministarstva da se učiteljima plate poslovi povezani s nacionalnim ispitima. Drugi je razlog što će se pregovori nastaviti člancima koji se odnose na plaću, uvećanje plaće i posebne uvjete rada. Idući je sastanak dogovoren za 3. svibnja.