Treći se sastanak ovaj puta nije pokazao sretnim. Ni nakon tri kruga razgovora nije usuglašen Protokol o pregovorima, a samim time nisu, prema mišljenju Vladinih predstavnika, ni započeli kolektivni pregovori o Temeljnom kolektivnom ugovoru. Unatoč obećanjima s prošlog sastanka ministar Tomislav Ćorić nije sindikatima ponudio jasan odgovor o prihvatljivosti sindikalnog prijedloga o potpisivanju TKU- na kraći vremenski rok. Umjesto odgovora, sindikatima su predočeni razlozi zbog kojih su se u Vladi odlučili problem isteka kolektivnog ugovora riješiti pravilnicima o radu. Dugotrajnost eventualnog novog postupka utvrđivanja reprezentativnosti koji bi uslijedio nakon isteka tog kratkotrajnog kolektivnog ugovora i pravna praznina koja bi u svezi s time uslijedila, nemogućnost potpisivanja dokumenta s identičnim sadržajem zbog potrebe za usklađivanjem s izmjenama Zakona o radu iz 2014. godine – neki su od razloga zašto su u Vladi mišljenja da su pravilnici o radu bolje rješenje.
U nastavku se sastanka Vilim Ribić obrušio na Zakon o reprezentativnosti i rad Povjerenstva za utvrđivanje reprezentativnosti. Ribić se založio za mijenjanje Zakona, odnosno za promjenu sastava Povjerenstva koje „ne funkcionira ni u rokovima ni u korektnosti“. Branimir Mihalinec i Ljubica Pilić referirali su se na Ćorićevu argumentaciju izrečenu u prilog donošenju pravilnika o radu. Pilić je istaknula negativna iskustva s pokušajem donošenja pravilnika o radu u riječkim i zagrebačkim kulturnim ustanovama, a Mihalinec je izrazio bojazan da će načelnici i župani jedva dočekati da počnu pravilnicima o radu smanjivati prava radnika. Dodao je i kako će se interesni problem, zbog približavanja lokalnih izbora, vrlo lako pretvoriti u politički problem.
Ministar je Ćorić odgovorio kako nikakvi izbori neće Vladu skrenuti s puta korektnog pregovaranja sa sindikatima. Inga Žic je pojasnila situaciju oko rješavanja problema pravilnicima o radu. Usklađivanje TKU-a sa ZOR-om, dugotrajnost postupka eventualne izmjene Zakona o reprezentativnosti, izostanak inicijative za eventualnom promjenom sastava Povjerenstva za utvrđivanje reprezentativnosti, važnost uloge sindikata u radu radničkih vijeća koji su ključni za donošenje pravilnika o radu – najvažniji su stavovi iz izlaganja Inge Žic.
U nastavku je sastanka Željko Stipić istaknuo kako su ovi razgovori definitivno krenuli u krivom smjeru. „ Na svakom se novom sastanku, istaknuo je Stipić, ispostavi postojanje nekog novog problema, a da se prethodno izneseni problemi nisu riješili. Protokol, na prvom sastanku, produljenje trajanja TKU-a na drugom i Zakon o reprezentativnosti na trećem sastanku – primjeri su problema koji se umnažaju umjesto da se rješavaju“. Preporodov je predstavnik predložio održavanje sastanaka u kraćim vremenskim intervalima, brzopotezno rješavanje pitanja iz TKU-a oko kojih postoji suglasnost obiju strana, formiranje manje radne skupine koja će pripremiti promjene u članku koji se odnosi na prijevoz…“ Ako bi se ovako pristupilo pregovorima“, istaknuo je predstavnik Preporoda, „TKU bi se mogao potpisati u prihvatljivom roku, te bi tako izlišnim postala rješenja s pravilnicima o radu i produženjem važenja postojećeg temeljnog kolektivnog ugovora.
Branimir je Mihalinec zatražio ministrovo očitovanje o pokretanju pregovora za granske kolektivne ugovore, te se usprotivio „demontaži kolektivnog pregovaranja“ putem pravilnika o radu. „Radi se ipak o 180 tisuća radnika“ – rekao je Mihalinec. Na Mihalinčevo izlaganje nadovezala se Sanja Šprem primjedbom o „nebuloznosti“ donošenja pravilnika i pitanjem o datumu pokretanja pregovora za granske kolektivne ugovore.
Ministar je Ćorić odbacio svaku mogućnost zastrašivanja Vlade podacima o broju članova te naglasio kako je smisao donošenja smjernica i protokola u izbjegavanju nekih loših poteza koji su se dogodili 2009. godine.
Izazvan ovim dijelom izlaganja, Ribić je Ćoriću predbacio neobaviještenost. „Sporazum iz 2009. godine je bio društveno odgovoran“ istaknuo je Ribić, te dodao kako su pravilnici o radu kažnjavanje sindikata zbog Sporazuma.
„Pregovori bez smjernica nisu optimalni. Pristup naše Vlade je bolji nego pristup ranijih vlada. Neprihvatljivo je bilo kakvo imputiranje Vladi nedostatka dobre volje. Pregovore je moguće voditi isključivo bez tenzija.“ – odgovorio je Ribiću Ćorić.
Na kraju je sastanka, moderator sa sindikalne strane Ivica Babić, ministru Ćoriću odgovorio kako socijalni dijalog nije ni započeo, a neće ni završiti s aktualnim ministrom rada. Dodao je kako je interes obiju strana da se pregovori odvijaju u uljuđenoj atmosferi. Babić je Ćoriću još predbacio „izostanak pregovaračkih utakmica nogama“ i poručio kako ne smije smetnut s uma da s druge strane u pregovorima ima najjače sindikate u državi.
Na kraj sastanka dogovoreno je da će se na idućem sastanku, koji će se održati u srijedu 1. ožujka, napokon pokušati potpisati usuglašeni tekst protokola o pregovorima.