Od današnjeg sastanka 28.11.2017.g. za pregovore o GKU za srednje škole nismo ni imali velika očekivanja jer na prvom sastanku obično slijedi predstavljanje prisutnih, odlučuje o protokolu, dogovara se tempo sastanaka i sl. pa ni danas nije bilo drugačije.
U pregovaračkom odboru sa strane Ministarstva sudjelovali su: državni tajnik Hrvoje Šlezak koji mijenjao ministricu Blaženku Divjak jer je njoj u zadnji tren iskrsnula neka neplanirana obveza; Vlado Prslako – pomoćnik ministrice; Fadila Bahović – načelnica Odjela za izdatke proračunskih korisnika; Olivera Fišehović – predstavnica Ministarstva rada i mirovinskog sustava; Daliborka Reza iz pravne službe Ministarstva te Jelena Pavičić koja je vodila zapisnik umjesto danas odsutne Vesne Hrvoj-Šic.
Sa sindikalne strane Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske predstavljali su Branka Pavoković – zamjenica predsjednika Sindikata, Mirela Matijević Erceg – pravnica Sindikata, Nijaz Karić – glavni tajnik te Branimir Mihalinec – predsjednik Sindikata.
Predstavnici Preporoda bili su Milka Rodić – pravnica Sindikata, Biljana Pavelić – predsjednica Županijskog vijeća srednjih škola Grada Zagreba te Željko Stipić – predsjednik Sindikata.
Gospodin Šlezak je predložio da se ne gubi vrijeme na formalnosti i ne donosi protokol s čim su se složili predstavnici obaju sindikata. Na prijedlog Nezavisnog sindikata da se sastanci održavaju naizmjence, jednom u zgradi Ministarstva, a drugi put u sindikalnim prostorijama slijedila je zamolba predstavnika Ministarstva da se svi sastanci održavaju u zgradi Ministarstva jer se isti dan vode i pregovori za osnovno i visoko školstvo pa bi to za njih bio velik gubitak vremena. Zamolba se činila razumnom pa joj je i udovoljeno.
Što se tiče dinamike sastanaka dogovoreno je da se održavaju svaki utorak i petak, smatra se da je dovoljno vremena između pojedinih sastanaka da se i jedna i druga strana pripreme za sljedeći sastanak.
Predstavnici Ministarstva predlažu da trajanje GKU bude vezano za trajanje TKU, a kako je isti već parafiran i trajat će 4 godine isto predlažu i za GKU. Nezavisni sindikat se s tim slaže i predlaže da GKU traje čak i duže da bi se izbjegla ova mala vremenska razlika od mjesec dana koliko sada dulje traje GKU.
Ovo pitanje je bila jedina točka prijepora između dvaju sindikata u kojoj je Željko Stipić imao dijametralno suprotan stav od Nezavisnog sindikata. On smatra da bi sindikatima u vrijeme gospodarskog rasta trebalo biti u interesu što kraće trajanje kolektivnih ugovora i najbolje bi bilo da oni traju godinu, a najviše dvije godine. U tom slučaju pregovori za novi GKU poklopili bi se i s parlamentarnim izborima i te dvije situacije bile bi idealna prilika da sindikati ugovore veća prava za zaposlenike. Potpisivanjem kolektivnog ugovora „cementiramo“ sadašnju situaciju i bez obzira na gospodarski rast nemamo mogućnost ugovaranja većih prava iduće 4 godine.
Jedna od važnijih stvari dogovorenih danas je da će se sva prava iz postojećeg GKU primjenjivati i u 12. mjesecu bez obzira što njegovo produljeno trajanje ističe 30.11.
Dogovoreno je da obje strane do petka predlože točke postojećeg GKU koje su neprijeporne i za koje smatraju da ih ne treba mijenjati, a o ostalima će se pregovarati.
Iskreno se nadamo da ćemo biti puno efikasniji od pregovora za TKU i da nam neće trebati 15 sastanaka da bismo izpregovarali novi GKU. Osim toga bliže se i božićni blagdani i vrijeme darivanja pa možda druga strana bude popustljivija.