POVEĆANJE OSNOVICE 5 POSTO, USKRSNICA 100 EURA

20.10.2023

20.10.2023.

(Izvještaj s 3. sastanka Vlade i sindikata javnih službi)

Sastanak, 3. po redu, pregovaračkih odbora započeo je doskočicom ministra rada Marina Piletića „treća sreća“. Uz njega su od ministara sudjelovali ministar financija Marko Primorac i ministar pravosuđa Ivan Malenica. Ministar rada je još dodao da odgovor sindikata na ponudu Vlade mora doći do utorka kako bi Dodatak III. TKU-u stigao biti na vrijeme potpisan. Ovo je jako važno, naglasio je Piletić, ako želimo postići da plaća za listopad bude isplaćena prema povećanoj osnovici.

Ministar Malenica se nadovezao na svoga kolegu informacijom da se na Zakonu o plaćama intenzivno radi, da se također radi i na sadržaju dviju uredbi, da je on zadužen za onu koja će se odnositi na državne službenike, a ministar Piletić za onu kojom će se urediti koeficijenti u javnim službama.

Kao treći riječ je dobio ministar Primorac koji je iznio novu ponudu Vlade: Regres i božićnica u iznosu od 300 eura, povećanje uskrsnice sa 70 eura na 100 eura i povećanje osnovice od 4%. Na pitanje koordinatora sa sindikalne strane Stjepana Topolnjaka iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi, što će biti s još dva sindikalna zahtjeva, povećanjem osnovice za obračun jubilarne nagrade i dara za djecu, Piletić je odgovorio da Vlada ne pristaje pregovarati o ovim pitanjima.

Na Topolnjakovo pitanje jesu li u Vladi pronašli rješenje za jamstvo u pogledu visine i vremena donošenja koeficijenata, Piletić je odgovorio kako Vladi nisu prihvatljiva nikakva jamstva osim navođenje mase sredstava namijenjenih povišici. Kolegice Sanja Šprem iz Sindikata hrvatskih učitelja i Nada Lovrić iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, zahtijevale su da se ugovoriti mora i postotak prosječnog povećanja plaća kroz povećanje koeficijenata. Piletić je ovaj zahtjev odbacio uz obrazloženje da je na sindikatima da ovo pitanje komuniciraju s članstvom.

Nakon što je Topolnjak istaknuo da je povećanje osnovice od 4 posto sindikatima neprihvatljivo pregovori su se istupom Jadranke Dimić „odmaknuli“ od dotadašnjeg sadržaja. Dimić je istaknula problem položaja radnika u domovima kojima nije osnivač država jer se novi Zakon o plaćama odnosi isključivo na ustanove čiji radnici primaju plaću iz državnog proračuna. Piletić je Dimićki odgovorio kako će se zakon odnositi samo na ustanove u kojima se plaća isplaćuje iz proračuna, ali da će se ovaj problem riješiti, kao i do sada, odlukom Vlade o isplati decentraliziranih sredstava.

Poslije razmjene argumenata na relaciji Piletić – Dimić, riječ je dobio Vilim Ribić iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja koji je naglasio da je sindikatima jamstvo neophodno jer demokracija ne funkcionira po načelu povjerenja nego nepovjerenja. Na pitanje Domagoja Rebića iz Sindikata kulture o datumu donošenja Uredbe o koeficijentima, Primorac je odgovorio da do 1. ožujka 2024. sve mora funkcionirati što je neophodno za isplatu plaća prema novim koeficijentima.

Sindikati su, nezadovoljni ponudom Vlade, zatražili stanku. Razgovaralo se o potezima sindikalne strane koji će uslijediti ukoliko ministri dođu s istom ponudom i ukoliko ona bude promijenjena.

Nakon stanke, ministar Primorac iznio je novu, poboljšanu ponudu. Vlada je svoju ponudu o povećanju osnovice s 4 posto podigla na 5 posto.

Riječ je dobio Željko Stipić iz Sindikata Preporod koji, nakon korekcije ponude Vlade, smatra da bi se ovu novu ponudu, radi komunikacije s članovima prije izjašnjavanja,  moralo nadopuniti vremenom primjene i iznosom prosječnog povećanja koeficijenata.

U nastavku pregovora dvije su se strane iscrpljivale u razmjeni  argumenata u pogledu jamstava koji su važni sindikatima prije donošenja odluka na tijelima ili izjašnjavanja članstva. Kako nikakvo rješenje, osim onoga da kreću novi pregovori o osnovici ako do 1. ožujka 2024. koeficijenti neće biti povećani,  nije pronađeno, sastanak je završio dogovorom da će se sindikati o ponudi Vlade izjasniti do utorka u 12 sati. Je li ministar svojom uvodnom doskočicom pogodio ishod pregovora, doznat ćemo naskoro.