11.11.2019.
Prije današnjih pregovora o osnovici za 2020. i materijalnim pravima o kojima se pregovara svake godine prije donošenja proračuna za iduću godinu, održan je konzultativni sastanak predstavnika sindikata. Prvi je to pripremni sastanak na koji je pozvan i predstavnik Preporoda. Na sastanku su usuglašeni sindikalni zahtjevi: na ponudu Vlade 2% + 2% + 2,2% odgovoriti zahtjevom 3% + 3% + 3%, božićnica u iznosu od 2500kn i proračunska osnovica 5000 kn umjesto 3, 326kn i dar za djecu 600 umjesto 500 kn. Na pitanje predstavnika Preporoda zašto se odustalo od usuglašenog zahtjeva o povećanju osnovice za 18,3%, odgovoreno je da je većini sindikata prihvatljiv kompromisni prijedlog o povećanju osnovice u 3 navrata za po 3% u 2020.
Sastanak pregovaračkih odbora je opet vodio Vilim Ribić. Vlada je ostala pri svojoj dosadašnjoj ponudi u pogledu visine osnovice, dok se o zatraženoj korekciji materijalnih prava nije očitovala. Predstavnici Vlade su odbili da pregovori rezultiraju donošenjem političke izjave kojom bi se priznalo zaostajanje plaća u javnim službama. Sa strane Vlade na sastanku su sudjelovali ministri Zdravko Marić i Josip Aladrović, ali je glavnu riječ imao potpredsjednik Vlade Marić.
Komunikaciju, koja je inače ukazivala na međusobno uvažavanje, samo je u jednom trenutku poremetio ministar Marić, svojom ljutitom reakcijom na povezivanje Škole za život i zahtjeva za povećanjem plaća. Ministar je rekao da on „kao ministar ali ni kao građanin“, neće dopustiti da se eventualni krah ovog projekta povezuje s izostankom većih plaća zaposlenima u školama. Uz dva time-outa, jedan zatražen sa strane Vlade, a drugi sa strane sindikata, na kraju nikakav konkretan dogovor nije postignut. Sljedeći je sastanak dogovoren za 10 dana, odnosno 21. studenoga.
Drugi sastanak, koji se danas trebao održati, a na kojem se trebalo razgovarati o rješenju spora između obrazovnih sindikata i Vlade, otkazan je bez da su o tome sindikati , barem kada je riječ o našem sindikatu, obaviješteni. Neslužbeno smo tek doznali da bi se ovaj sastanak trebao održati sutra, odnosno, 12. studenoga. U svezi otkazanog sastanka nameću se brojna pitanja. Ne održavanje prethodno zakazanog sastanka, uostalom kao i najavljenih „konzultacija“ koje se, također, nisu dogodile – evidentan je primjer neodgovornosti, kao i omalovažavanja sindikalnih predstavnika, od strane predstavnika Vlade. Zašto to Vlada čini: Zato što se problem višemjesečnog štrajka ne shvaća ozbiljno ili zato što se na taj način želi sindikalnu stranu poniziti i omalovažiti?
Kako se produljenjem štrajka nanosi velika šteta ponajprije učenicima, postavlja se pitanje odgovornosti predstavnika vlasti koji, otezanjem s rješavanjem problema, na sebe preuzimaju potpunu odgovornost za štetu koju je štrajk prouzročio. Zašto to Vlada čini? Kako nikakvih „konzultacija“ tijekom cijelog proteklog tjedna, barem kada je u pitanju Sindikat Preporod, nije bilo, umjesno je postaviti i pitanje odgovornosti onih koji su konzultacije najavljivali?
Dokad će trajati ignoriranje problema od strane ministrice Blaženke Divjak koja je u četvrtom tjednu štrajka u njenom resoru našla vremena i za najavljeno druženje s kolegama ministrima u Bruxellesu i za nenajavljeno druženje s ravnateljima u Vodicama. Očito je i jedno i drugo ministrici Divjak važnije od štrajka kojeg je od početka podupirala.
Umjesto da se pozabavi rješenjem problema koji su doveli do štrajka, naša se ministrica, a bolje da nije, primila rješavanja problema „nadoknada“. Shvaća li ona zapravo da ukoliko se štrajk nastavi još tjedan ili dva, a zasad sve upućuje da hoće, da nikakve nadoknade više uopće neće moći riješiti problem. Bilo bi još pitanja, no zasad toliko. Kad već nisam ova pitanja postavio na današnjem sastanku, ostaje mi tek ovim ih putem podijeliti ih sa zainteresiranima.
Ž.S.