Plaćanje štrajka – pitanja i odgovori

18.11.2019

Preporod_Ulazna tabla

 

 

 

 

Zagreb, 18. studenoga 2019.

Kolegice i kolege!

Može li Vlada štrajk proglasiti nezakonitim? Ako je zakonit, mora li štrajk biti plaćen? Može li isti štrajk u listopadu biti zakonit i plaćen, a u studenom nezakonit i neplaćen? Ako štrajk bude neplaćen, hoće li ga sindikati platiti? Ako sindikati budu plaćali štrajk, hoće li se to odnositi i na nečlanove koji su sudjelovali u štrajku? Ovo su samo neka pitanja, koja su nam unatrag tri-četiri dana upućena u sindikat,  na koja ovim putem odgovaramo.

 

Može li Vlada štrajk proglasiti nezakonitim?

Vlada nije ovlaštena štrajk proglasiti nezakonitim. Vlada je u sporu, koji je doveo do štrajka, jedna od sukobljenih strana. Jedino što Vlada može poduzeti, kada je u pitanju zakonitost štrajka,  pokretanje je utvrđivanja zakonitosti štrajka na nadležnom sudu. Županijski sud u Zagrebu nadležan je  za rješavanje ovog spora. Vremenski rok u kojem eventualna nezakonitost mora biti ustanovljena – 48  sati od pokretanja postupka.

 

Ako je zakonit, mora li štrajk biti plaćen?

Ni jedan štrajk ne mora biti plaćen. Znači,  čak ako je i štrajk zakonit, poslodavac nema obvezu plaćanja štrajka. Naravno, u slučaju da štrajk ne bude plaćen, radnik nema obvezu radom nadoknaditi vrijeme provedeno u štrajku. Ukoliko bi to poslodavac od njega zahtijevao, a prethodno je radniku plaća smanjena za vrijeme provedeno u štrajku, radnik  ostvaruje pravo na 50-postotno uvećanje dnevne zarade za prekovremeni rad, 25-postotno uvećanje plaće za rad subotom… Kako je neplaćanje štrajka, te plaćanje štrajka kroz prekovremeni rad, skuplje za poslodavca, dosad su svi štrajkovi u školama, s izuzetkom dva, plaćeni.

 

Može li isti štrajk u listopadu biti zakonit i plaćen, a u studenom nezakonit i neplaćen?

Može. Odluku o plaćanju štrajka donosi poslodavac. Svaki je štrajk zakonit dok nadležan sud ne odluči drugačije. Kako odluka o nezakonitosti štrajka nije donesena, naš je štrajk zakonit sve do trenutka dok eventualno ne bude proglašen nezakonitim. Poslodavac donosi odluku o plaćanju i on može odlučiti da npr. u studenom ne plati štrajk koji je u listopadu platio.

 

Ako štrajk ne bude plaćen, hoće li ga sindikat platiti?

U slučaju da štrajk ne bude plaćen, Sindikat Preporod će, u skladu sa svojim mogućnostima, odlučiti hoće li i u kojem obujmu nadoknaditi svojim članovima dio plaće koji im je ustegnut zbog sudjelovanja u štrajku.  Dosad se samo u dva navrata dogodilo da su   Sindikat hrvatskih učitelja i Sindikat Preporod  djelomično  nadoknadili smanjenje place zbog štrajka. Plaćanje štrajka od strane sindikata ovisit će i o njegovu trajanju. Naravno, bude li štrajk dulje trajao, mogućnosti nadoknade će se smanjivati.  Plaćanja štrajka od strane sindikata isključuje mogućnost provedbe nadoknade štrajka.

 

Ako sindikati budu plaćali štrajk, hoće li se to odnositi i na nečlanove sindikata koji su u štrajku sudjelovali?

Neće. Sindikat će učiniti sve kako bi se umanjila šteta koju je član sindikata pretrpio zbog sudjelovanja u štrajku. Uostalom mi se štrajkom nastojimo izboriti za povećanje plaće ne samo svojim članovima, nego svim zaposlenicima. Novac, koji je namijenjen plaćanju štrajka, kroz članarinu osigurali su sindikalni članovi. Ne bi bilo u redu da  u pogledu  plaćanja štrajka  članovi i nečlanovi sindikata budu izjednačeni. Ne mogu članovi i nečlanovi biti izjednačeni u pravima, a razjednačeni u obvezama.

 

Kolegice i kolege!

Najave iz Vlade o neplaćanju štrajka i osporavanju zakonitosti štrajka    – ucjene su kojima Vlada nastoji postići smanjenje broja sudionica i sudionika u štrajku. Najbolji odgovor na ove ucjene –  ustrajavanje je u zahtjevu i potpora štrajku u dosadašnjem opsegu. Budemo li ustrajni u našim zahtjevima i ne dođe li do smanjena broja sudionica i sudionika u štrajku,  rastu nam izgledi za pravednim rješenjem spora. Ukoliko budemo dosljedni i ustrajni u borbi koju vodimo, a jedno i drugo su pretpostavke uspjeha, bespredmetnim će se pokazati obje najave, najava o neplaćanju štrajka i najava o  osporavanju zakonitosti štrajka.

 

Željko Stipić, predsjednik Sindikata