Nakon što je Sindikat Preporod i službeno obaviješten o dodjeli 1.4 mil. Kn bespovratnih sredstava iz Eu-projekta „Jačanje socijalnog dijaloga – faza III.“, a potaknuti brojnim upitima iz podružnica o sadržaju samog projekta, koristimo ovu priliku za kratko predstavljanje našeg projekta. Kako se naš projekt sastoji iz dva dijela, edukacijskog i istraživačkog, prvo ćemo nešto više reći o osposobljavanju naših povjerenica i povjerenika ali ostalih naših članica i članova.
U protekla 2 desetljeća postojanja našeg sindikata mi smo na različite načine nastojali osposobiti povjerenice i povjerenike za obnašanje njihove sindikalne dužnosti. Nastojali smo svake godine organizirati višednevno savjetovanje na kojem smo provodili edukaciju naših povjerenica i povjerenika. Znali smo mi da to nije dovoljno. Znali smo mi da sindikalno djelovanje treba približiti ne samo sindikalnim dužnosnicima nego i članstvu. Na žalost, zbog nedostatka novca, nismo uspjeli na naša savjetovanja iz naših podružnica dovesti nikoga osim povjerenica i povjerenika. Naravno, ovom problemu treba pridodati i problem potpune isključenosti iz bilo kojeg vida osposobljavanja naših pojedinačnih članica i članova.
Kada nam se u srpnju prošle godine otvorila mogućnost pridobivanja sredstava iz raspisanog natječaja u okviru Eu-projekta, prihvatili smo se posla i na natječaj prijavili naš projekt „Znanjem do prava!“. Sada kada su nam sredstva odobrena od jeseni krećemo s organizacijom dvodnevnih regionalnih sindikalnih skupova diljem Hrvatske. Na više od 30 savjetovanja po prvi će puta, uz naše povjerenice i povjerenike dobiti, priliku sudjelovati i naše članice i naši članovi koji ne obnašaju dužnost povjerenice ili povjerenika.
Nas, 500-injak, osposobit će se za kvalitetnije obnašanje dužnosti člana školskog odbora, ali i povjerenice ili povjerenika zaštite na radu. Desetak važnih tema, od vođenja sindikalne podružnice i učlanjenja novih članova, prijeko boljeg upoznavanja školskih i sindikalnih propisa, do upoznavanja s problematikom upravljanja školskom ustanovom i financiranja škola – naći će se na dnevnom redu naših savjetovanja. Na našim će savjetovanjima sudjelovati između 20 i 30 sudionica i sudionika tako da će biti prilike za pojedinačan pristup svakoj sudionici i sudioniku. Naravno svaki ćemo naš skup iskoristiti kako bismo svim sudionicama i sudionicima približili djelovanje našeg sindikata. Na ovim ćemo se savjetovanjima međusobno bolje upoznati, razmijeniti iskustva, dobiti priliku ta iznošenje prijedloga o unaprjeđenju rada našeg sindikata.
U idućih godinu i pol dana, toliko se predviđa realizacija projekta, imat ćemo priliku provjeriti našu organizacijsku snagu. Zahtjevno će biti organizirati toliki broj skupova, pronaći kvalitetne predavačice i predavače, stvoriti poticajno ozračje za kvalitetan rad. Nakon što su nam odobrena sredstva, iza nas je lakši dio posla. Sada je pred svima nama zahtjevniji zadatak. Zadatak je to koji ne možemo uspješno riješiti ako svatko od nas ne dadne svoj doprinos. Sindikat nije predsjednik, sindikat nisu povjerenice i povjerenici, sindikat je svaka njegova članica, svaki njegov član.
Unatoč tome što znamo da neće biti lako, hajdemo se svi zajednički veseliti prilici koja nam se pružila. Znamo da nas nakon veselja čeka naporan rad. Što je s našim projektom?- pitanje je koje se unatrag godinu dana često postavljalo na našim sastancima. Sada kad znamo da nam je projekt odobren, dadnimo svatko od nas ponaosob svoj doprinos realizaciji prvog EU-projekta u kojem sudjeluje članice i članovi našeg sindikata. O istraživačkom dijelu našeg projekta drugom prilikom.
Željko Stipić