Od članka do članka

05.04.2023

Izvještaj s 2. sastanka osnovnoškolskih pregovaračkih odbora

Pratiteljima ovih izvještaja vjerojatno će biti zanimljiviji sadržaj 2. sastanka osnovnoškolskih pregovaračkih odbora, koji je održan 4. travnja, od izvještaja sa 1. sastanka. Od predstavnika Preporoda Željka Stipića se moglo čuti da sindikalna strana od ovih pregovora očekuje zadržavanje svih postojećih prava, reguliranje svih novih obveza koje su određene radnicima u osnovnim školama unatrag barem 10-ak godina i uravnotežen pristup, tj. da poboljšanja, ugovorena novim ugovorom, osjete sve skupine radnika u školama, od učitelja i stručnih suradnika do administrativnog, tehničkog i pomoćnog osoblja.

Među novim obvezama, koje bi ovim ugovorom trebalo regulirati su: prikupljanje, pregledavanje i podjela udžbenika, plaćanje dopunskog rada, reguliranje rada na daljinu i rada s učenicima koji su u samoizolaciji, vrednovanje rada učitelja koji vode učenike na izlete, napose vođenje učenika u Vukovar subotom i nedjeljom te plaćanje rada ispitnih koordinatora i dežurnih učitelja na nacionalnim ispitima. Sindikati očekuju, naglasio je predstavnik Preporoda, da će sva ova pitanja biti obuhvaćena ovim pregovorima. Osim toga od novog se granskog kolektivnog ugovora očekuje da anticipira izmjene Zakona o radu, najavljeno donošenje Zakona o plaćama u javnim službama i promjene koje se najavljuju u svezi s provođenjem eksperimenta Cjelodnevna škola – zaključio je predstavnik Preporoda.

U svom je odgovoru Stipe Mamić, državni tajnik i glavni pregovarač, nastojao opovrgnuti utemeljenost nekih od istaknutih zahtjeva. Predstavnik MZO-a smatra da nema osnove za povezivanje projekt Cjelodnevne škole i ovih pregovora. Odgovoreno mu je da to nije moguće jer svako rješenje koje zadire u cijenu rada, ma o koliko se brojnoj skupini radnika radilo, ne može biti izvan interesa sindikata. Pravo je i obveza, naglasio je predstavnik Preporoda da se ugovaranjem odgovarajućih otpremnina maksimalno zaštiti sve one radnike koji bi novim načinom rada škola mogli postati tehnološki viškovi.

Sanja Šprem, predsjednica SHU-a je istaknula da, upravo zbog problema koji se sada javljaju, ovaj sindikat nije podržao inicijalni dokument, tj. „Nacionalni plan razvoja sustava odgoja i obrazovanja“. Kao poseban problem u ovim pregovorima, istaknula je predstavnica SHU-a, vidimo i nagrađivanje rada razrednika. Postojeće rješenje ni približno ne valorizira sveobuhvatnost razredničkih obveza. Potrebu za kvalitetnijim vrednovanjem razredničkih poslova u svojim su izlaganjima argumentirali predstavnici SHU-a u pregovorima Luka Žužul i Davor Kovačić.

Nakon što se razjasnila dvojba hoće li se u pregovorima prednost dati pojedinačnim temama ili će se pregovore voditi od članka do članka, Sanja Šprem iznijela je sindikalna stajališta o prvih 11. članaka. Među iznesenim posebno vrijedi istaknuti zahtjev za povećanjem uvećanja osnovne plaće za rad nedjeljom s 35 na 50-posto i uvećanje plaće od 5-posto za obavljanje razredničkih poslova. Treći sastanak dogovoren je za 20. travnja.