Njujorški sustav javnih škola najveći u cijelom SAD-u. Broji preko milijun učenika i gotovo dvije tisuće škola. Gradonačelnik New Yorka Bill de Blasio istaknuo je kako planira nastaviti pregovore s učiteljskim sindikatima vezano za nove odredbe. CNBC podsjeća da je Radni Weingarten, predsjednika Američke federacije učitelja, prije dva tjedna istaknula kako podržava obvezno cijepljenje za prosvjetne djelatnika kao metodu borbe protiv delta soja koronavirusa.
Bijela kuća izvještava kako je oko 90 posto učitelja diljem SAD-a cijepljeno protiv koronavirusa, kao i oko 63 posto djelatnika tamošnjeg resornog ministarstva obrazovanja. Prema broju cijepljenih učitelja, podsjetimo, dosta se razlikujemo od ovih podataka. Prema onome što kaže naše Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u osnovnim je školama diljem Hrvatske cijepljeno oko 50 posto djelatnika, dok je u srednjih oko 55 posto njih primilo cjepivo protiv koronavirusa.
Naši sindikati protiv obveznog cijepljenja
Kako smo pisali početkom srpnja, naši učiteljski i nastavnički sindikati već su izrazili negodovanje čak i prema najavi da se obvezno cijepljenje za prosvjetne djelatnika iti razmatra. Podsjetimo, Nada Lovrić, predsjednica Sindikata zaposlenih u srednjim školama istaknula je kako je dio njihovih članova uznemirila vijest o mogućem obveznom cijepljenju.– Smatramo da je cijepljenje pravo, a ne obveza. Razumijemo potrebu Vlade RH da svim sredstvima pokušava obuzdati pandemiju koja razdire ekonomiju, a osobito razorno djeluje na društveni život naših građana. Mišljenja smo da se prisilnim cijepljenjem neće učiniti previše. Štoviše, postoji mogućnost još većeg otpora dijela građana, piše u priopćenju kojeg potpisuje Lovrić.
Ni čelnik Sindikata Preporod Željko Stipić nije bio pretjerano oduševljen najavama da bi za prosvjetne djelatnike moglo doći do uvođenja obveznog cijepljenja protiv COVIDA-19.
– Zbunjujuća i zabrinjavajuća izjava premijera Andreja Plenkovića o mogućnosti uvođenja obveznog cijepljenja samo za radnike u zdravstvu, socijalnoj skrbi i obrazovanju unijela je pomutnju, ogorčenost i zabrinutost među radnike u ovim službama, a napose među zaposlene u osnovnim i srednjim školama. Zbunjenosti je posebno pridonijela činjenica da je premijer jedan dan govorio jedno, a drugi dan drugo. Ukupna javnost, a posebno radnici koji rade u školama, imaju pravo znati što se to dogodilo između ponedjeljka i utorka, a što je dovelo do potpune promjene premijerova stava. Ako se ništa nije promijenilo, nego se radi tek o ishitrenoj izjavi, premijer bi se morao ispričati uznemirenim radnicima u trima javnim službama, istaknuo je Stipić u priopćenju koje je uputio javnosti sredinom srpnja.