Prije godinu dana, u vrijeme javne rasprave izmjene Kaznenog zakona, Sindikat Preporod pokrenuo je akciju Izjašnjavanja o izmjenama Kaznenog zakon.
Tražili smo iste kazne za nasilje nad liječnicima i učiteljima “Za sprječavanje silom ili prijetnjom učitelja u obavljanju odgojno-obrazovne djelatnosti do 3 godine, a za nanošenje tjelesne ozljede do 5 godina zatvora”
Prijedlog za uvrštenje Članka 315. b u Kazneni zakon
Članak 315.b
(1) Tko učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi koji obavlja odgojno-obrazovnu djelatnost kao javnu službu, silom ili prijetnjom da će izravno uporabiti silu spriječi u obavljanju njegove odgojno-obrazovne djelatnosti,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka doveden u opasnost život ili tijelo učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi ili mu je nanesena tjelesna ozljeda ili je uporabljeno oružje ili opasno oruđe,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora.
(3) Počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka koji je bio izazvan protuzakonitim, bezobzirnim ili grubim postupanjem učitelja, nastavnika, stručnog suradnika, ravnatelja ili drugog radnika u školskoj ustanovi, može se osloboditi kazne.
Više od 10.000 potpisa prosvjetnih radnika poduprlo je potpisom prijedlog kojim bi se zaposlenike u školama izjednačilo sa zaposlenicima u zdravstvenim ustanovama u vezi s kažnjavanjem nasilničkog ponašanja, opisanom u Članku 315.a Nacrtu prijedloga Izmjena i dopuna Kaznenog zakona.
Danas, godinu dana nakon naše akcije, a potaknuta tragičnim događajem u Đakovu, ministrica Divjak traži za učitelje status službenih osoba.
Po primjeru socijalnih radnika i Ministarstvo znanosti i obrazovanja traži za zaposlenike u školama status službenih osoba kako bi ih se fizički zaštitilo u školama od eventualnih napada
Ministrica Divjak predložit će premijeru Plenkoviću i ministru Bošnjakoviću da u izmjenama Kaznenog zakona, osim socijalnih radnika, status službene osobe dobiju i odgojni-obrazovni radnici kako bi se fizički zaštitili u školama, doznaje N1.
Prijedlog promjene statusa odgojno obrazovnih radnika nalazi se i u Akcijskom planu Ministarstva obrazovanja za prevenciju nasilja u školama koji je u javnom savjetovanju.
Podsjetimo, nakon krvavog oružanog napada u Đakovu u kojem je ubijena socijalna radnica i teško ranjen pravnik iz istog centra za socijalnu skrb, ponovo se otvorilo pitanje zakonskog definiranja napada na socijalne radnike.