14.11.2023.
Prijedlog izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, izazavao je žustre reakcije nastavnika i sindikata. Prije svega zbog činjenice da predložene promjene nisu niti raspravljene, a kamoli da je o njima postignuto suglasje na radnoj skupini koja je radila na izmjenama.
AUDIO:
Sporne točke promjena odnose se na kažnjavanje nastavnika zbog “krivog ocjenjivanja, odluke o skraćivanju minimalnog dopunskog rada kojim se najniži broj sati za učenika smanjuje s 10 na 5 sati, pravdanje izostanaka od kuće kao i određivanje online nastave na preporuku liječnika.
Najviše nezadovoljstva izazvala je predložena odredba o kažnjavanju nastavnika zbog ocjenjivanja. “Najoštrije protestiramo protiv prijedloga izmjena i dopuna Zakona u članku 24. kojim se propisuju novčane kazne za prekršaje fizičkim osobama zaposlenima u školskim ustanovama“, ističe u pismu ministru nastavnička grupa Školska zbornica, koja okuplja 25.000 prosvjetnih djelatnika. Napominju da su do sada prekršajnim odredbama bile obuhvaćene samo školske ustanove kao pravne osobe i odgovorna osoba u ustanovi, no sada se prekršajna odgovornost proširuje i na djelatnike škola te na predsjednika i članove školskih odbora.
Stoga je jučer, pritisnut ogorčenjem struke, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs odlučio iz prijedloga maknuti stavak koji se odnosi na novčano kažnjavanje nastavnika.
Gost dana Radio Nacionala u srijedu bio je Željko Stipić, predsjednik Sindikata, koji je govorio upravo o ovoj temi.
Ovaj prijedlog zakona podignuo je puno bure među nastavničkim osobljem. “To se moglo i očekivati. Možda su jedino neke usijane glave na Sveticama smatrale da se to može provući ispod radara. Međutim, svi mi koji to malo ozbiljnije pratimo sve što se događa u obrazovanju, znali smo da će na to biti reakcija i te su reakcije bile upravo onakve kakve smo očekivali”, istaknuo je Stipić.
Kaže da se reagiralo na čitav niz promjena koje se predviđaju, no najveću pažnju bila je na mogućnosti financijskog kažnjavanja radnika škola.
Što znači krivo ocjenjivanje?
“Kada govorimo o komunikaciji s Ministarstvom, postoji nešto što se zove službena komunikacija i postoji nešto što se zove neslužbena komunikacija. Što se tiče službene komunikacije, sindikat ‘Preporod’ nije u radnoj skupini koja je radila na prijedlogu ovih zakonskim promjena. Mi o tome nismo imali nikakve informacije, osim onih koje su dolazile raznoraznim kanalima. Pitanje je kako je ta radna skupina radila, kako je uopće moguće da se takvo nešto pojavilo osobito što pojedini članovi skupine kažu da ni oni nisu bili upoznati s tim promjenama. Onda se postavlja pitanje što su oni tamo radili i koja je točna njihova funkcija”, navodi.