Marić: „Ponuda i dalje stoji kao takva!“

08.04.2022

Izvještaj s 13. sastanka o sadržaju TKU-a

08.04.2022.

Ova rečenica ministra Zdravka Marića predstavlja sukus 13. sastanka pregovaračkih odbora, koji je održan 8. travnja, a  na kojem se pregovaralo o sadržaju novog Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama.  Na sastanku su sudjelovali ministri Zdravko Marić, Josip Aladrović i  Ivan Malenica, a sindikalna strana je bila u punom sastavu, osim Jadranke Dimić koju je zamijenio potpredsjednik Mato Zovkić.  Kako je prema rasporedu vođenja sastanaka red došao na Jadranku Dimić, prema njenoj želji vođenje sastanka prepušteno je Željku Stipiću.

Otvarajući sastanak Stipić je ustvrdio kako su sindikati na ovaj sastanak došli s očekivanjem da je Vladina ponuda s prethodnog sastanka promijenjena  jer i ponuda rasta osnovice od 2-posto , uz priznatu inflaciju  više od 6 posto, znači realno smanjenje dosegnute cijene rada u javnim službama. Također, ponuda o povećanju naknade za prijevoz  1.20 kn/ km znači njeno smanjenje jer se manje goriva može kupiti danas za 1.20 kn, nego za 1,00 kn 1. siječnja 2018. godine.

Nakon prijedloga Vilima Ribića da se predstavnici svih sindikata (Anica Prašnjak, Nada Lovrić, Sanja Šprem, Stjepan Topolnjak, Tanja Leontić, Renata Čulinović- Čaić, Domagoj Rebić, Antun Guljaš i Mato Zovkić)    očituju o stavovima svojih tijela o ponudi Vlade, svaki je predstavnik sindikata ponaosob prenio odluku o odbijanju ponude Vlade.  Gotovo od svih predstavnika moglo se čuti i  da u njihovim sindikatima postoji spremnost o sudjelovanju u zajedničkim sindikalnim akcijama.

Odgovarajući na Stipićevo uvodno izlaganje, ministar Marić se osobito okomio na onaj dio u kojem se govorilo o tome kako porast osnovice za samo 2-posto, u situaciji  priznate inflacije od 6 i više posto, znači realno smanjenje uspostavljene cijene rada.  Marić smatra da sindikati nisu korektni pri iznošenju ovakvih ocjena jer zanemaruju  porast plaća u godinama kada inflacije nije bilo ili je bila zanemariva. Također, Marić smatra da ne stoji ni onaj dio Stipićeva izlaganja o naknadi za prijevoz jer bi u njegovu kalkulaciju trebalo unijeti i podatak koliko se goriva s plaćom iz 2018. moglo kupiti, a koliko je to moguće s sadašnjom plaćom.

Marićevo je izlaganje izazvalo više burnih reakcija. Prije svih ostalih Vilima Ribića koji se složio s dijelom Stipićeva izlaganja u kojem se govorilo  da je smanjenje cijene rada dio politike Vlade, te da  porast plaće u prethodnim godinama nije rezultat politike Vlade, nego iscrpljujućeg štrajka obrazovnih sindikata iz 2019. Stipić je, odgovarajući Mariću ustvrdio da mu jako smeta nepripremljenost pregovarača Vlade jer dok sindikati barataju brojkama i argumentima, predstavnici Vlade iznose ocjene i općenite stavove. Ovo je Stipić nadopunio podatkom da se 1. siječnja 2018., kada se kreće s primjenom TKU-a, a s postojećom naknadom od 1 kn/km za 100 kn moglo kupiti 10.38 litara eurosupera E95, a dizela 10.97 litara. Sa sadašnjom ponudom Vlade od 1.20 kn/km za 100 kn može se kupiti 9.92 litre eurosupera E95 i 9.44 litre dizela. Znači, ako bi Vlada ostala pri odnosu naknade cijene goriva i visine naknade iz 2018. godine,  to bi značilo, u slučaju  prihvaćanja  sindikalnog zahtjeva o plivajućoj naknadi, utvrditi njenu visini barem na razini 11-posto cijene eurosupera ili, ako bi se ostalo  pri fiksnoj naknadi, minimalno na 1.35 kn/km.

U nastavku sastanka pregovarači su se bezuspješno uvjeravali ili oko povećanja osnovice za izračun plaće ili povećanja naknade za prijevoz.  Iako je na trenutak u nekim raspravama bilo polemičkih pa i  i uvredljivih tonova, prevladalo je ipak pozivanje na razum i spremnost za kompromis.  Dražen Opalić, pomoćnik u Ministarstvu rada, predložio je da se, dok ne stigne odgovor iz Vlade i ne dođe do sastanka s premijerom, prođe cijeli tekst TKU- i samim  time ubrzaju pregovori ako do dogovora oko osnovice i prijevoza ipak dođe.

Nakon što je postalo očito da nikakva pomaka na ovom  sastanku biti neće oko povećanja osnovice i naknade za prijevoz, Stipić je predložio, a obje su se strane s time složile, da se postizanju kompromisnog rješenja dadne još jedna prilika, te se pozove premijera Andreja Plenkovića da se i sam uključi u pregovore. Ovaj je prijedlog bio potkrijepljen činjenicom da se na posljednjem sastanku GSV-a premijer izjasnio postojanjem mogućnost rješenja spora sa sindikatima javnih službi.  Stipić je predložio, a predstavnici Vlade se s time složili,  da će se Vlada  do srijede 13. travnja izjasniti o prijedlogu sindikata.

Ukoliko očitovanje Vlade bude pozitivno, a o ovome se razgovaralo na internom dogovoru sindikata nakon završenog  sastanka s predstavnicima Vlade,  sastanak s premijerom će se  održati odmah poslije Uskrsa. U slučaju negativnog odgovora Vlade, 19. ili 20. travnja, dakle, neposredno poslije blagdana,  uslijedit će najava štrajka od strane svih sindikata koji sudjeluju u pregovorima – zajednički je zaključak