Kako se obračunava porezna olakšica za one koji rade u više škola

19.01.2017

Proteklih smo dana dobili više upita članova sindikata koji se žale na obračun plaća po novom Zakonu o porezu na dohodak. Naime, radnici koji rade u dvije ili više ustanova nisu na svojim plaćama osjetili povećan neoporezivi dio dohotka koji je od 01.01.2017. iznosi  3.800,00 kuna, a po starom je obračunu iznosio 2.600,00 kuna.

Objašnjenje smo potražili u Poreznoj upravi, te smo dobili odgovor da radnik koji je zaposlen kod više poslodavaca može samo kod jednog koristiti osobni odbitak. Sav više uplaćeni porez i prirez koji je plaćen tijekom godine biti će vraćen kroz poseban postupak utvrđivanja godišnje prijave poreza na dohodak. U Poreznoj upravi još napominju da je i prijašnjim Zakonom o porezu na dohodak radnik koji je bio zaposlen kod više poslodavaca mogao samo kod jednog koristiti osobni odbitak.

Odgovor iz porezne uprave prenosimo u cijelosti:

 

logo-porezna-uprava

Zahvaljujemo Vam na Vašem javljanju. Napominjemo da je i prijašnjim Zakonima o porezu na dohodak radnik koji je zaposlen kod više poslodavaca mogao samo kod jednog koristiti osobni odbitak. Novima Zakonom o porezu na dohodak povećan je neoporezivi dio dohotka s 2.600,00 kn na 3.800,00 kn, te su izmijenjene stope pa su sada u primjeni stope od 24% i 36%.

Sav više uplaćeni porez i prirez koji je plaćen tijekom godine biti će vraćen kroz poseban postupak utvrđivanja godišnje prijave poreza na dohodak. napominjemo da se posebnim postupkom utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak smatra postupak čijom primjenom porezni obveznici, koji u poreznom razdoblju ostvare dohodak za koji se obvezno podnosi godišnja porezna prijava, uz propisana izuzeća, nemaju više obvezu podnošenja godišnje porezne prijave na Obrascu DOH, već će Porezna uprava temeljem prikupljenih podataka u tijeku poreznog razdoblja, izvršiti godišnji obračun i poreznim obveznicima dostaviti privremeno porezno rješenje s utvrđenim porezom za uplatu ili za povrat. Isto će učiniti i za porezne obveznike koji bi dobrovoljnim podnošenjem godišnje porezne prijave ostvarili pravo na povrat preplaćenog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak. Međutim, poseban postupak neće se primjenjivati u onim slučajevima u kojima Porezna uprava ne raspolaže s dovoljno podataka o ostvarenom dohotku u prethodnoj godini. Ukoliko je porezni obveznik tijekom godine ostvario poreznu olakšicu (uzdržavan član, invalidnost ili sl.) koja nije prijavljena na PK obrazac, može podnijeti Zahtjev za priznavanjem prava u posebnom postupku (http://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ%20NA%20DOHODAK/ZPP-DOH.pdf) do kraja veljače tekuće godine za prošlu godinu.

 

Lijep pozdrav,