Ispovijest osobe koja je pripremala Školu za život: ‘Do kada šutjeti i štititi ovakav način rada i provedbe?’

30.05.2019

Piše Dora Kršul, Srednja.hr 29.05.2019.

foto/ilustracija: srednja.hr

 

U posljednja dva teksta koja ste imali prilike pročitati na našem portalu, izvijestili smo o iznosima iz EU sredstava koje su tijekom devet mjeseci uprihodili pojedini nastavnici radeći na pripremi eksperimentalne Škole za život. Najveći dio tih iznosa, ukupno više od 7 milijuna kuna, nastavnici su zaradili pišući digitalne metodičke priručnike, no prema riječima Lidije Kralj, oni nisu opravdali vrijednost za novac i bilo ih je nužno doraditi. U ovome tekstu, donosimo pogled iznutra. O dugotrajnom i konfuznom radu na pripremi Škole za život, razgovarali smo s osobom iz jedne od radnih skupina. Za potrebe teksta osobu ćemo zvati Izvor.

Izvor početak rada na pripremi Škole za život, zajedno s ostalim kolegama, bilježi u travnju 2018. nakon čega se izuzima iz nastave i posvećuje se radu isključivo na Školi za život. Same početke rada na eksperimentalnom programu Izvor nam opisuje kao pune ogromnog veselja, entuzijazma, vjere u ispravnost onoga što radi, kao i bezrezervnog vjerovanja da cijela priča mora uspjeti.

– U smislu financijske naknade, uopće nije bilo nikakvih očekivanja niti primisli. Očekivali smo samo plaću za svoj rad, i to bez pitanja i dodatnih očekivanja jer je tako bilo i tijekom 2015. i 2016., priča nam Izvor o počecima rada prošle godine u travnju.

Godinu dana kasnije: Nevjerica i veliko razočaranje

Sada, godinu dana kasnije, prevladali su nevjerica i veliko razočaranje zbog svega što se događa i kako se cijela priča vodi. U razgovoru se vraćamo na početak i razočaranje ostavljamo za kraj.

Prvi glas o dodatnim honorarima, izvan svoje plaće, članovi skupina čuli su na sastanku s pomoćnicom ministrice Lidijom Kralj početkom srpnja 2018.

– Tada smo već radili na metodičkim priručnicima jer je prvi rok završetka 20% satnice predmeta trebao biti 1. lipnja, zatim do 50% satnice do 1. kolovoza, a ostatak do 100% je bio rok 15. studenog, jer je rečeno da se korisnicima daje na korištenje 15. prosinca nakon lekture. Nismo tada još znali što će sve biti plaćeno i s kojim iznosima, osim za metodičke priručnike, što smo saznali na tom sastanku. I to bruto 4.000 kuna po satu predmeta. Primjerice Hrvatski jezik 175 sati godišnje u osnovnoj školi = 700.000 kuna bruto ili Matematika 140 sati x 4.000 = 560.000 kuna ili pak Likovni/Glazbeni 35 sati x 4.000 = 140.000 kuna. Za ostale iznose za druge aktivnosti nije se znalo, jer nisu bili rečeni, priča nam Izvor.