Slobodna Dalmacija subota, 5.8.2017. Marijana Cvrtila
Dvostruko u odnosu na realnu cijenu zakinuti su javni službenici koji moraju putovati na posao osobnim automobilom, uglavnom učitelji u malim, zabačenim mjestima.
Prosvjetaru koji do škole može jedino osobnim automobilom isplaćuje se naknada od 0,75 kn po kilometru. No, precizni izračun pokazao je da bi ti troškovi minimalno trebali iznositi 1,34 kune.
Saborskim zastupnicima se naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe isplaćuje u visini dvije kune prema prijeđenom kilometru – trostruko više nego učiteljima!
Dok se naši političari voze u skupim limuzinama plaćenima novcem poreznih obveznika, učitelji koji su prisiljeni svakog radnog dana u vlastitim skromnim vozilima prevaljivati na desetke kilometara, o takvom luksuzu mogu samo sanjati.
Ne samo da uglavnom sami plaćaju održavanje automobila koji su im glavno i jedino sredstvo dolaska na kilometrima udaljeni posao, već im i naknade za trošak prijevoza koje im se isplaćuju sukladno Temeljnom kolektivnom ugovoru jedva pokrivaju cijenu goriva. Sada za to postoje jasni dokazi: ususret pregovorima za novi TKU za javne službe, koji bi trebali početi najkasnije u rujnu, školski sindikat Preporod naručio je od prometnog stručnjaka prof. dr. Željka Marušića vještačenje o stvarnim troškovima prijevoza javnih službenika putnika (školstvo, zdravstvo, kultura, socijala).
Najniža kalkulacija
Rezultati su zapanjujući: pokazuju da država dobrano, gotovo dvostruko, zakida svoje javne službenike koji nemaju kako drukčije putovati na posao nego osobnim automobilom, od kojih je najviše upravo prosvjetara. Prema još uvijek važećem TKU, zaposleniku kojem do radnog mjesta nije organiziran međumjesni prijevoz, odnosno ako za dolazak na posao i povratak s njega koristi osobni automobil, poslodavac može isplatiti naknadu u visini od 0,75 kn po prijeđenom kilometru. Za one zaposlenike koji prevaljuju više od stotinu kilometara dnevno od adrese stanovanja do mjesta rada ta se naknada utvrđuje u visini 0,65 kuna po prijeđenom kilometru. No, precizni izračun profesora Marušića pokazao je da bi ti troškovi minimalno trebali iznositi 1,34 kune prema prijeđenom kilometru! – Napominjem da je troškovnik rađen prema prijeđenom kilometru prosječnog rabljenog automobila, niže srednje klase, koji se kupuje star pet godina i vozi sljedećih deset, uz zadovoljavanje najniže potrebne razine sigurnosti. Dakle, išao sam s najnižom kalkulacijom. Računica se odnosi na benzinski motor 1,2 do 1,4 snage 70 do 90 KS, ali troškovi su slični i za dizelski motor i za onaj na plinski pogon. Nelogično je da se učiteljima priznaju samo troškovi goriva – objašnjava profesor Marušić. Naime, njegov izračun stvarnih troškova prijevoza, osim onih za gorivo (0,71 kn/km), obuhvaća i troškove za amortizaciju (0,27 kn/km), tehnički pregled i registraciju (0,06 kn/ km), obvezno osiguranje (0,14 kn/km), poseban porez za nova vozila (0,01 kn/km), redoviti servis (0,06 kn/km), izvanredni servis (0,05 kn/km) i gume (0,04). To sve treba uzeti u obzir prilikom određivanja naknade za prijevoz, poziva on. – Zar ćemo dopustiti da se učitelji voze s ćelavim gumama i neispravnim kočnicama? Sindikat u novim pregovorima ne bi smio ići ni lipe ispod ovih 1,34 kuna po prijeđenom kilometru! Država mora odrediti standarde na kojima ne smije štedjeti. Ako štedite na učiteljima, medicinskim sestrama, vatrogascima, to je pucanj u obje noge – ne dvoji Željko Marušić, dodajući kako se te ljude dovodi u nedostojnu situaciju, a istovremeno političari i državni dužnosnici žive u paralelnom svijetu u kojemu se voze u automobilima “teškima” i po milijun kuna. Dodajmo tako da se, primjerice, saborskim zastupnicima naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe isplaćuje u visini dvije kune prema prijeđenom kilometru – trostruko više nego učiteljima!
Čelnik školskog sindikata Preporod Željko Stipić podsjeća kako se važeći TKU počeo primjenjivati od 2013. godine, a glavni pregovorač u ime Vlade bio je SDP-ov ministar rada Mirando Mrsić. TKU istječe krajem kolovoza ove godine, a u produljenoj je primjeni još tri mjeseca. U 50 mjeseci njegove primjene prosvjetar putnik tako je, ako se uzmu u obzir izračuni do kojih je došao Marušić, zakinut za oko 80 tisuća kuna – za što je mogao kupiti novi automobil niže klase.
Ignorantski odnos
– Mrsić je zamrsio, a Milanovićeva Vlada kao i sve ove nakon njega taj problem ignorirale. Krajnje je vrijeme da se on odmrsi. Mi u sindikatu Preporod nećemo pristati na manji iznos, a ako Vlada ovome ne vjeruje, neka pokaže svoje izračune – poručuje Stipić, dodajući kako je problem s putnim troškovima najizraženiji upravo u prosvjeti, gdje je učitelja putnika više tisuća, dok je u drugim službama on gotovo efemeran.
• NE TRAŽI NIKAKAV LUKSUZ…
Priča učiteljice koja dnevno prevali sto kilometra Teško je dobiti posao u mjestu boravka, osobito ako ste učitelj razredne nastave. Kada sam završila studij, radila sam na zamjenama, a onda su dva učitelja išla u mirovinu i uspjela sam dobiti radno mjesto – govori diplomirana učiteljica Jasminka Rajčić, s desetogodišnjim radom u prosvjeti, od kojih osam godina putnica iz Splita u svoju malu, područnu školu “Ruda” koja pripada OŠ “Kamešnica” u općini Otok. Jasminka dnevno prevali 98 kilometara, a lani je svoj 16 godina stari auto zamijenila novijim, starim pet godina. Svako jutro, bilo sunce ili snijeg, budi se u ranu zoru, a na put kreće u 6.20 sati jer nastava u toj maloj školi u kojoj su 33 učenika nižih razreda, počinje u 07.30 sati. – Dječica su divna, s roditeljima mi učiteljice imamo izvrstan odnos, volim svoj posao, ali postoji gorčina zbog takvog odnosa prema nama putnicima – iskrena je Jasminka. Država joj plaća 0,75 kuna prema prijeđenom kilometru, a za to jedva uspije pokriti cijenu goriva. Gdje su ostali troškovi – pita se ona, dodajući kako izračuni pokazuju da je zakinuta za oko 55 kuna dnevno. – Ovo mi je jedina mogućnost dolaska na posao. Javni prijevoz ne mogu uskladiti, a nemam kolega da zajedno podijelimo trošak putovanja. Ne tražimo nikakav luksuz, nego samo to da netko u državi pogleda oko sebe, da vidi da nas ima puno i da tražimo malo obzira. Neka malo poprave situaciju i priznaju stvarni trošak prijevoza, već bi bilo lakše – kaže Jasminka Rajčić, jedna od zaslužnih koja naša mala mista održava živima.