Deklaracija o položaju odgoja i obrazovanja, materijalnom i radno-pravnom statusu radnika u školama

29.10.2023

Lovran, 23.-25. listopada

Na 10. redovitoj skupštini Sindikata Preporod, održanoj od 23. do 25. listopada 2023. u Lovranu, donijeta je:

DEKLARACIJA

o položaju odgoja i obrazovanja, materijalnom i radno-pravnom statusu radnika u školama

Tri desetljeća nakon stvaranja države i deset godina nakon ulaska u Europsku uniju zadnji je čas da odgoj i obrazovanje u našem društvu dobije primjeren status. Ulaganje u znanje je jedina šansa malih naroda da se zaštite od propadanja i nestanka u globaliziranom svijetu. Ključna će u ovome biti uloga odgoja i obrazovanja, osobito onoga koje se provodi u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama. Kako se cijeli odgojno-obrazovni sustav nalazi pred značajnim promjenama, kao reprezentativan sindikat u osnovnim i srednjim školama, izričemo svoj stav o položaju naše djelatnosti i promjenama materijalnog položaja i radno-pravnog statusa radnika u školama.

  • Pozdravljamo napore koji se čine kako bi se do kraja desetljeća stvorili uvjeti za prelazak svih osnovnih škola za rad u jednoj smjeni. Iako je veći angažman učitelja, ali i svih ostalih radnika škola koje sudjeluju u eksperimentu, popraćen povećanjem plaća, ono mora biti razmjerno  povećanom opsegu poslova. Promjene se ne smiju nametati. Nerazumijevanje pa i protivljenje moguće je izbjeći jedino dijalogom prosvjetne vlasti sa svima, uključujući i sindikate, koji predstavljaju interese radnika.
  • Oprezni smo, kako u pogledu najavljenih rokova tako i u pogledu sadržaja, prema promjenama u strukovnom obrazovanju. Uvođenje modularne nastave će se odraziti na tjednu satnicu velikog broja nastavnika. Ukoliko posljedica promjene bude nastanak tehnoloških viškova, zahtijevamo da se pitanje otpremnine za ove radnike uredi prema rješenjima iz javnih poduzeća. Država jest naš neizravni poslodavac i nedopustivo je njeno različito ponašanje  po pitanju brige o onima koji, zbog promjene u načinu rada, ostaju bez posla.
  • Očekujemo promjenu višegodišnje prakse isključivo usklađivanja plaća s inflacijom. Ovakvim pristupom sve će teže biti zadržati postojeći kadar, a da se i ne govori o privlačenju neophodnih novih stručnih radnika. Nedopustivo je da plaće učitelja i nastavnika visinom prate prosječnu plaću u državi. Ukoliko plaće u školi u najskorije vrijeme, zbog važnosti i složenosti rada na odgojno-obrazovnim poslovima, ne porastu barem 50 posto u odnosu na postojeće, dogodit će se da u sve boljim uvjetima rade sve slabiji stručnjaci i nestručnjaci. Povećanje plaća mora prethoditi izgradnji i opremanju novih škola.
  • Zabrinuti smo zbog promjena koje će proisteći iz novog Zakona o plaćama. Neprihvatljivo je ocjenjivanje rada učitelja i nastavnika od strane isključivo ravnatelja. Učiteljski i nastavnički rad je specifičan i po tomu da njegovi rezultati nisu odmah vidljivi i lako mjerljivi. Predloženo rješenje može dovesti do podjela među radnicima, jačanja ravnateljske samovolje i poticanja podaničkog umjesto kreativnog ozračja. Za radnike u školama preniske su predložene kvote u pogledu broja onih koji mogu biti ocijenjeni boljim ocjenama.

Sudionice i sudionici Skupštine u Lovranu zahtijevaju od državne i prosvjetne vlasti da povede računa o primjedbama na njihov rad sadržanim u ovoj Deklaraciji. Sindikat će, o prihvaćenosti ovdje iznesenog, informirati članstvo i sveukupnu javnost prije predstojećih izbora.

Ivana Vujčić, predsjednica Skupštine