Crkva ne želi svoje učitelje u sindikatu

29.10.2018

Ugrožena prava “vjerskih radnika”

U zagrebačkim vjerskim školama moguće se sindikalno organizirati samo u pravoslavnoj gimnaziji, a od deset katoličkih srednjih škola izvan Zagreba jedina sindikalna podružnica postoji u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Sinju

Piše: Marijana Cvrtila, Slobodna Dalmacija

Vjeroučitelji u školama iz različitih su razloga odavno tema medijskih rubrika, pri čemu se nešto manje problematizira njihov radno-pravni status i odnos koji imaju s poslodavcem – Crkvom.
No; da tih problema jedan dio vjeroučitelja u školama itekako ima smatra Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata Preporod, koji je jedini iz sindikalnih redova ovih dana reagirao na izjavu Komisije Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et Pax. Iako uz žestoku kritiku aktualne vlasti Komisija nije štedjela ni sindikate, Stipić na taj dio nije imao zamjerke. Iz Crkve su, primjerice, sindikate prozvali zbog razjedinjenosti, što otupljuje njihovu oštricu u borbi za prava radnika, kao i kompromise s političkim elitama, premda “hrvatskom društvu treba-ju snažne sindikalne orga-nizacije”.

stipic2– Na kritiku sindikalnog djelovanja ne bih se osvrtao, jer je gotovo u cijelosti osnovana. Međutim, dok proziva druge za radnu, pravnu i socijalnu nesigurnost radnika u hrvatskom društvu, Crkva i dio biskupa neka se iskreno zamisle koliko oni kao poslodavci tome pridonose. Ne kažem da su svi takvi, ali imate jedan dio ljudi u Crkvi koji od vjeroučitelja radi strano tijelo u zbornicama – objašnjava Stipić, prenoseći iskustva i situacije s kojima se susreće njegov sindikat.
još nije vrijeme…

Prije svega, to se odnosi na nemogućnost sindikalnog organiziranja uvjerskim školama, pa kao primjer navodi grad
Zagreb u kojemu Preporod, od svih osnovnih i srednjihškola vjerskih zajednica, jedinu podružnicu ima u Srpskoj pravoslavnoj gimnaziji “Kantakuzina Katarina Branković”. U deset katoličkih srednjih škola izvan Zagreba, prema podacima Preporoda, jedina sindikalna podružnica (i to ona konkurentskog školskog sindikata) postoji u Franjevaćkoj klasičnoj gimnaziji s pravom javnosti u Sinju. I u javnim školama vjeroučitelji se, kaže, nevoljko učlanjuju u sindikat, pa iako nema formalne zabrane od Crkve, neki od njih navode kako im katehetski uredi diskretno sugeriraju da za tim nema potrebe, a znaju nailaziti i na probleme kod lokalnog župnika.

– Imamo slučaj vjeroučitelja iz jedne slavonske š’kole kojega je gotovo stotinu zaposlenika prethodno izabralo za sindikalnog povjerenika, ali je dotični morao odustati jer mu je iz biskupije odgovoreno kako još nije došlo vrijeme da se vjeroučitelji sindikalno organiziraju – prepričava Stipić.

Dodatan je problem nesigurnost radnog mjesta. Podsjetimo, vjeroučitelji u školama plaće dobivaju iz državnog proračuna, ali se ne zapošljavaju, kao drugi djelatnici, odlukama školskih odbora, nego se postavljaju i smjenjuju na temelju isprave o kanonskom mandatu koju im izdaje dijecezanski biskup. Ti mandati mogu biti na određeno vrijeme ili trajni, a u slučajevima poput krivog naučavanja ili povreda iz domene osobnog ćudoređa, biskup može dekretom opozvati njihov mandat.

Podanički odnos

– Već smo imali slučajeve da su neki biskupi oduzimali mandate vjeroučiteljima koji su se razveli ili su slikali karikature crkvenih autoriteta. Slažem se s kritikama Komisije da nesigurnosti radnika u ovoj zemlji najviše pridonosi širom rasprostranjena praksa zapošljavanja na određeno vrijeme. Međutim, najbroj-niju skupinu zaposlenih na određeno vrijeme u školama predstavljaju upravo vjeroučiteljice i vjeroučitelji. Njihov oblik zapošljavanja na mandatno razdoblje svojevrstan je vid zapošljavanja na određeno vrijeme koji sa sobom, prema dojavama s terena, sve češće donosi ovisnost o davatelju mandata, podanički odnos prema ravnatelju, katehetskom uredu i župniku te brojne frustracije uvjetovane nesigurnim radno-pravnim statusom – upo-zorava Stipić. •

 

Kao ravnatelji ometaju sindikate
Dok s jedne strane ne gledaju btagonaktono na članstvo u sindikafima, iz Crkve uglavnom ne ograničavaju vjeroučitelje u natjecanju za mjesta školskih ravnatelja, kaže Stipić.

— Imate svakakvih situacija, pa tako i onih da vjeroučitelji kao ravnatelji škola rade velike probleme sindikatima. U jednoj zagrebačkoj školi ravnatelj koji je po struci vjeroučitetj ponaša se pritično autokratski, pa mu sindikat predstavlja smetnju u vođenju škole — navodi čelnik Preporoda.