Članovi Preporoda odbili ponudu Vlade, sindikat Preporod neće potpisati sporazum

05.12.2019

05.12.2019.

Članstvo sindikata Preporod odbilo je ponudu Vlade sindikatima koji su vodili štrajk učitelja i nastavnika, rečeno je na konferenciji za medije na temu “Slažu li se prosvjetari s ponudom Vlade?”. Za razliku od ostalih školskih sindikata, koji su ponudu Vlade prihvatili tvrdeći da se nisu obavezni konzultirati s članstvom, Preporod je svojim članovima omogućio da ponudu prihvate ili odbiju na referendumu.

„Izjasnilo se 10,677 zaposlenika u školama. Kada smo te rezultate obrađivali, pokazalo se da ima 104 nevažeća listića. Za prihvaćanje sporazuma je bilo 4,037 ili 38,18 posto, a protiv je bilo 6,536, odnosno 61,82 posto izjašnjenih”, kazao je predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić. “Jasno je da ipak većina zaposlenih ovakav aranžman jedne priče ne podržava. Sindikat Preporod neće večeras potpisati taj sporazum”, rekao je. Izjašnjavanje je provedeno u 385 škola u kojima djeluje Preporod. Uključeno je bilo i nastavno i nenastavno osoblje, dodao je šef sindikata.

Dobre i loše strane

Stipić je na početku konferencije komentirao sporazum koji je Vlada u ponedjeljak ponudila štrajkaškim sindikatima. „Kao prvo, ovaj sporazum ima svoje izrazito dobre i izrazito loše strane. Ne može ga se promatrati jednostrano”, kazao je Stipić. „Dobra je strana povišica plaće. Svaka povišica, osobito ona u školstvu, je dobra. Dobro je i što će povišicu dobiti nastavno i nenastavno osoblje. Dobro je i što se shvatilo da plaće u prosvjeti zaostaju.

Potom je lider Preporoda nabroja stvari koje mu se u ponudi Vlade ne sviđaju. „Nije dobro što je došlo do razjednačavanja u pogledu koeficijenata između nastavnog i neanstavnog osoblja. U ovom štrajku se nije pravila razlika tko je u kojem sindikatu, tko je u nastavnom a tko u nenastavnom, imali smo podršku sa svih strana, no na kraju smo dobili rješenje koje znači razjednačavanje zaposlenika u sustavu.

Nije dobro ni to što potpisivanju ugovora nije prethodilo izjašnjavanje članstva. Mi u Preporodu nismo sretni ni s rješenjima koja pripadaju takozvanom odgođenom sindikalizmu. Kolege su se priklonile rješenju koje znači da će se nešto dobiti trenutačno, ali isto toliko i u odgodi. Mi ne znamo što će se događati u Hrvatskoj, što će se odgađati od 1. lipnja. Mi smo u izbornoj godini i može biti svakavih turbulencija. Ja se nadam da nećemo izvisiti u svemu tome”, kazao je Stipić.

Preporod će podržati štrajk nenastavnog osoblja

Stipić je komentirao vijest koju je jutros objavio Telegram, da je Branko Mihalinec, šef Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, nenastavnom osoblju poručio kako koeficijenti nisu važni. „Bilo bi najbolje da za komentar o tome pitate Mihalinca. Ja mogu reći da se izabralo da koeficijenti budu nešto na što ćemo se koncentrirati, iako smo od početka morali znati da će biti puno teže da se plaće svima podignu kroz koeficijente.

Mi iz Preporoda nismo htjeli solirati i problematizirati te stvari jer bi to smanjilo šanse za uspjeh štrajka”, kazao je Stipić. Ako nenastavno osoblje krene u najavljeni štrajk, Stipić kaže da će ih Preporod podržati. „Uvijek mora postojati sindikalna suradnja. Oni su članovi naših sindikata, i mi bi se pokazali nevjerodostojnim da ne stanemo iza njih”, rekao je.

Sve ovisi o članstvu

Nakon 36 radnih dana štrajka Vlada je konačno prihvatila zahtjev sindikata, te je nastavnicima i učiteljima podigla koeficijent složenosti poslova za traženih 6,11 posto kroz tri etape. Povećanje koeficijenta nije predviđeno za nenastavno osoblje u školama, pa će se čistačice, kuharice, domar i drugi morati zadovoljiti povišicom kroz dodatke na plaću. Pristanak školskih sindikata na takav sporazum mnogi su protumačili kao izdaju nenastavnog osoblja.

I predsjednik Preporoda Željko Stipić kritizirao je odluku da se razdvoji nastavno i nenastavno osoblje. “Stalno smo isticali da nećemo jednu nepravdu zamijeniti jednom novom. A evo, barem smo jednu nepravdu stvorili”, kazao je u utorak, kada je potvrdio da će Preporod provesti interni referendum prije prihvaćanja sporazuma. „Ako članstvo kaže da je prihvatljivo, onda ćemo potpisati. Ako odbiju, nećemo potpisati”, rekao je Stipić.