Nažalost, 6. ožujka, Europski dan logopedije, i ove godine u Hrvatskoj obilježavamo u okolnostima kroničnog nedostatka logopeda u školama. U 880 osnovnih škola radi manje od 200 logopeda. Polovica svih zaposlenih logopeda radi u Zagrebu ili okolici. U čak 25, od ukupno 229 osnovnih škola, koje broje više od 500 učenika, nema stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila (logoped, socijalni pedagog i defektolog).
Unatoč postojanju normativa, propisanih Državnim pedagoškim standardom, ništa se ne poduzima kako bi se značajnije povećao broj stručnih suradnika u školama. Podsjetimo se unatrag 3 godine u svakoj školi s više od 500 učenika morali smo imati zaposlena 4 stručna suradnika, u svakoj školi s više od 180 učenika 3 stručna suradnika i u svakoj školi s manje od 180 učenika 2 stručna suradnika.
Izostanak logopeda u pretežitom dijelu škola i rad logopeda s prevelikim brojem učenika u neodgovarajućim uvjetima – problemi su koji značajno umanjuju efikasnost odgojno-obrazovnog sustava u cijelosti. Smisao obilježavanja prigodnica upravo je u ukazivanju na probleme o kojima se ne govori uopće ili govori premalo. Nedostatak logopeda u našim školama, kao i uvjeti u kojima zaposleni logopedi u školama rade – problemi su nad kojima bismo se svi trebali zamisliti. Od odgovornih se očekuju konkretna rješenja kako se i iduće godine ne bismo, ponovno tek prigodničarski, osvrtali na ovaj važan problem.
Sindikat zaposlenika u hrvatskom školstvu poziva predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića da ministricu znanosti i obrazovanja Blaženku Divjak pozove na odgovornost zbog eklatantnog kršenja odredbi jednog od najvažnijih školskih propisa koji je Sabor donio još 2008. godine.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok