Izjalovile su se izjave ministrice Blaženke Divjak da će plaće u školama ostati iste i nakon potpisivanja granskih kolektivnih ugovora, odnosno da se plaće nikome neće smanjivati. Nakon što je 15. svibnja potpisan osnovnoškolski kolektivni ugovor, te nakon što su ovih dana radnicima u osnovnoškolskim ustanovama isplaćene plaće za svibanj, jasno je kako ministrica nije govorila istinu. Plaće su smanjene većem broju zaposlenih. O kojem je broju točno riječ, tek treba utvrditi.
Zašto je došlo do smanjenja plaće? Svim učiteljima koji rade u posebnim ustanovama umjesto dosadašnjeg dodatka na plaću od 12% na ukupnu količinu tjednog radnog vremena, ugovoren je dodatak od 10% za održane sate redovite i/ili izborne nastave rada po redovitom programu uz individualizirane postupke, odnosno 17% za ukupan neposredni odgojno-obrazovni rad po posebnom programu uz individualizirane postupke iz svih nastavnih predmeta. Također, stručnim je suradnicima (psiholozi, pedagozi, defektolozi, logopedi…) priznat dodatak od 10% na održane sate neposrednog odgojno-obrazovnog rada umjesto dodataka od 12% na ukupnu količinu tjednog radnog vremena.
Napuštanjem formulacije „ukupna količina tjednog radnog vremena“, odustalo se i od dosadašnjeg načina vrjednovanja rada učitelja i stručnih suradnika koji rade s djecom s poteškoćama u posebnim ustanovama, kao što su npr. Centar za autizam, Centar za odgoj i obrazovanje Goljak ili Poliklinika SUVAG. U spomenutim ustanovama, a i u još nekoliko desetaka nespomenutih, zahvaljujući novom načinu dodatnog vrednovanja rada u posebnim ustanovama, plaće su smanjene svim zaposlenicima osim tzv. nenastavnom osoblju.
Kako se dosadašnji dodatak odnosio na ukupnu količinu tjednog radnog vremena, odnosno na 40 sati, a sada je ugovoren bitno drugačiji način vrjednovanja, odnosno dogovoreno je da se dodatak odnosi ili na redovitu i/ili izbornu nastavu, odnosno na neposredni odgojno-obrazovni rad koji iznosi od 22 sata učiteljima do 30 sati stručnim suradnicima, spomenutim su zaposlenicima plaće smanjene za oko 5% ili 300-injak kuna mjesečno. Na godišnjoj će razini smanjenje iznositi otprilike ½ mjesečne plaće.
Sada kada je osnovnoškolski kolektivni ugovor potpisan i kada je plaća radnicima u posebnim ustanovama evidentno smanjena, postavlja se pitanje: Što i kako dalje? Zaposleni u posebnim ustanovama, prema informacijama s terena, ne žele prihvatiti najnovije smanjenje plaća. Zasad je izvjesno da će se od 19. lipnja pa do 27. lipnja u posebnim ustanovama provoditi potpisivanje peticije kojom se zahtijeva izmjena i dopuna osnovnoškolskog kolektivnog ugovora (članak 13., stavci 4. i 5.) na način da se zaposlenicima u posebnim ustanovama i dalje nastavi isplaćivati dodatak za rad u posebnim uvjetima u dosadašnjoj visini.
Istovremeno s potpisivanjem peticije, kreću i pripreme za organizaciju prosvjednog skupa „Svi smo mi Posebni!“ koji se namjerava održati 28. lipnja u Zagrebu. Nakon prosvjeda ministrici će biti uručeni potpisi nezadovoljnih zaposlenika u posebnim ustanovama. Ako se novim kolektivnim ugovorima nije uspjelo poboljšati materijalni položaj zaposlenih u školama, nikako se nije smjelo dogoditi da plaće ikome budu smanjene. Posebice ne učiteljima i stručnim suradnicima koji rade u ionako najzahtjevnijim uvjetima. Ne dovedu li prikupljanje potpisa i prosvjedni skup do iznalaženja rješenja, zaposlenim u posebnim ustanovama neće preostati ništa drugo nego da se za poboljšanje svog položaja nastave boriti svim dopuštenim sredstvima.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok